Можете ли да си представите, че една змиорка ще надживее динозаврите? Това е самата истина. Наскоро бе открит вид змиорка, който населява подводна пещера в Тихия океан.
Тя бе причислен към "живите фосили" заради примитивните черти, които е съхранила. Те са толкова отчетливи, че специалистите създадоха ново таксономично семейство, за да отразят родството със змиорките.
Рибата има много дълга история на независимо еволюционно развитие, простираща се до 200 милиона години назад във времето, разкри Би Би Си.
Екземплярът, използван за проучванията, е около 45-сантиметрова женска, уловена по време на гмуркане в намиращата се на 35 метра дълбочина подводна пещера в акваторията на Република Палау.
Това е създадена през 1994 година микроскопична суверенна държавица върху островна група на около 800 км от Филипините.
В началото на откритието е имало сериозна научна дискусия за родството на новото същество с други видове. След генния анализ съмнение няма - това си е истинска змиорка, макар и доста примитивна.
"По някои характеристики тя е по-примитивна от съвременните змиорки, а по други е по-примитивна дори от най-старите познати фосили от змиорки. Това предполага, че става въпрос за "жив фосил" с неизследвана досега история на развитие", разкрива от изследователския екип.
За да класифицират животното, те трябваше да създадат ново семейство, род и вид, като му поставиха латинското име Protoanguilla palau.
Научният екип начерта и родовото дърво на змиорките, за да даде представа къде се намира новият вид. Резултатите сочат, че новооткритото семейство змиорки води самостоятелно развитие отпреди 200 милиона години. Това поставя тяхната поява на Земята в ранната Мезозойска ера, когато динозаврите са слагали началото на господството си над планетата.
Коментари