Всеки може да чувства емоциите на другите, да разбира чувствата и мотивите на поведението им, както и да погледне на света от тяхна гледна точка.
Как в човека се генерира състрадание и съчувствие до ден днешен не е ясно. Всички ние сме читатели на мисли. През 1996 г., по време на изследване на мозъка на макак, изследователи се натъкнали на странно струпване на клетки в предмоторната кора – област в мозъка, отговорна за планиране на движенията.
Тези клетки се активирали не само когато маймуната изпълнявала определени действия, но и когато наблюдавала действията на другите маймуни и хора.
Тоест реакцията на клетките била еднаква и в двата случая. Тъй като клетките отразявали действията на другите, неврофизиолозите ги нарекли огледални неврони.
Експерименти потвърдили съществуването на огледални неврони и при хората. Тези клетки отразявали и усещания, както и емоции. Наличието на огледални неврони при човека предоставя възможност да се поставим на мястото на друг човек.
При работата на огледалните неврони ние направо се намираме в разума на другия човек. Смята се, че когато взаимодействаме с някого, правим повече, отколкото само да наблюдаваме поведението му.
Предполага се, че ние създаваме в себе си представа за мислите, чувствата и емоциите на този друг човек, тоест за известен период ние се превръщаме в него.
Ние споделяме не само действията на другите хора, субективните им емоции и усещания, но и невронните вериги за активация на подобни действия, емоции и усещания.
Смята се, че огледалните неврони не са правилно разпределени и не работят правилно при хора, които страдат от аутизъм, затова болните не могат да разберат психичното състояние на други хора.
Коментари
Сноп от неутрино, насочен от ЦЕРН към подземната лаборатория „Гран Сасо“ в Италия, на разстояние от 732 км, е „пристигнал“ в крайната точка с няколко милиардни от секундата по-рано, отколкото ако се бе придвижил със скоростта на светлината.
Според директора на изследователската лаборатория на ЦЕРН, резултатите са невероятни.
С проведения експеримент с неутрино екипът на Антонио Ередитато поставя под съмнение постулатите на съвременната физика.
Според приетите в науката представи, скоростта на светлината е пределна за Вселената. Цялата съвременна физика и по-конкретно частната теория на относителността на Алберт Айнщайн се основава на разбирането, че нищо не може да надхвърли тази фундаментална физическа константа.
От три години голяма група физици от няколко десетки страни работи над проекта OPERA (Oscillation Project with Emulsion-Tracking Apparatus), посветен на изучаването на неутринните осцилации.
Целта на експеримента е да докаже хипотезата за превръщане на един вид неутрино в друг. (В науката са познати три вида неутрино – електронни, мюонни и тау неутрино.)
Доктор Ередитато и его колегите му са насочили към подземната лаборатория в Италия сноп от един вид неутрино – мюонния.
Целта е да се проследи колко от изпратените частици ще пристигнат в лабораторията „Гран Сасо“, превърнати в тау неутрино.
При експериментите учените са забелязали, че частиците изминават разстоянието с една щестдесетмилиардна част от секундата по-бързо от скоростта на светлината.
Тази парадоксална скорост е наблюдавана около 15 хиляди пъти, което позволява да се смята, че става дума за научно откритие, не за случаен резултат.
Изследователите подхождат към откритието изключително предпазливо, тъй като то може да преобърне съществуващите представи във физиката и разбирането за Вселената.[/quote]