Ако сте тих човек, който обикновено задържа мненията и коментарите само за себе си, тогава най-вероятно попадате в групата на „срамежливите” и имате интровертна (насочена към себе си) личност.
Понякога прекалената свенливост може да доведе до сериозни проблеми в социалния живот – от невъзможност за установяване и поддържане на пълноценни взаимоотношения до тревожност и безпокойства при мисълта, че трябва да се движите и интегрирате сред други хора и да си взаимодействате с тях.
Можете да подобрите и подчертаете своето присъствие като излезете от черупката си и научите как да бъдете уверена и общителна личност.
Първо е добре да пристъпите към самоанализ защо сте срамежливи. С цел да елиминирате свенливостта от живота си, е необходимо като начало да откриете нейните корени. Върнете се мислено към „архивите”, запечатани в спомените ви, за да избистрите причините.
Определете най-големите си страхове. Срамежливостта основно е свързана с вътрешни подтиснати страхове. Като например тайно смятате, че ще кажете погрешните думи и околните могат да ви се присмеят. Възможно е да изпитвате емоционален дискомфорт при мисълта, че говоренето ще насочи вниманието към вас, което впоследствие ще доведе до критики. Затова е необходимо да сте наясно със себе си какви точно са страховете ви, що се отнася до социално взаимодействие.
Следващата стъпка е да визуализирате насочването към външния свят или с други думи представяйте си, как провеждате успешни разговори и създавате отлични взаимоотношения. Определете кое поведение ще бъде най-добро за вас. Фокусирайте се върху точно определени неща, които искате да промените в себе си с оглед на това да намалите свенливостта си.
Излезте навън от вашата тиха зона на комфорт. За да се промените от интроверт към екстроверт се изисква огромна смелост и поемане на риск. Изпълнявайте една по една малките цели, свързани с отварянето на личността ви. Ако желаете да създадете здраво приятелство с други хора, си поставете цели като например да присъствате на повече обществени събирания, да създадете съвсем нови хобита, да посещавате определени класове и занимания, които ще ви позволят да се представите на другите. Подобни дейности като цяло засилват увереността. Правете крачка по крачка. Например първо се покажете на определено събитие. После, при следваща възможност, опитайте се да съберете кураж да говорите пред малки групи събрали се хора и с непознати. Правете само неща, за които се чувствате вътрешно готови.
Ограничете интернет комуникациите си. Често те са основната причина хората да забравят как да се държат, ако общуват с някой лице в лице. Излезте от вкъщи и направете опит да общувате с „истинските” хора, за които езика на тялото, израженията на лицето и тембъра на гласа са от съществено значения за цялостното възприятие.
Непринуден разговор с непознат обикновено е най-големият кошмар за срамежливците. При все това практикуването му помага за развиване и утвърждаване на личността. Не пропускайте удобна възможност да размените няколко думи с непознати, разбира се в подходяща обстановка.
Най-важното, което трябва да запомните, е да бъдете търпеливи. Да бъдеш екстроверт не е промяна, която става за една нощ. Може да ви отнеме много време – няколко месеца, дори година, за да създадете комфорта във взаимоотношенията, от който се нуждаете.
Коментари