Това може да прилича на научна фантастика, но хората имат много общо с героите от филма „X-Men”, който разказва за трудния живот на мутантите с различни сили.
Всеки човек има в гените си около шестдесет различни мутации. И въпреки че нямаме суперсилите на Върколака, който се възстановява и след най-сериозното нараняване, се оказва, че всяко поколение се ражда с нови мутации.
Всеки човек, независимо от пола и месторождението си, получава около шестдесет мутации в генома си от родителите си. Броят може да е и по-малък, това е субективно.
Това означава, че човешкият геном – наборът от гени в двадесет и три двойки хромозоми, мутира в клетките на сперматозоидите и в яйцеклетките.
Това води до промяна в нашето ДНК – и така в него има промени, които липсват в ДНК-то и на двамата родители. Не е ясно обаче от кого получаваме повече мутации – от майката или от бащата.
При всеки човек това е различно, броят на мутациите от единия родител може в пъти да надвишава броя на мутациите, които са „причинени” от другия.
Има случаи, в които над деветдесет процента от мутациите са от единия родител. Много често се случва това да е бащата, но не са малко и случаите, в които мутациите от майката доминират.
Мутациите се извършват още в сперматозоида и яйцеклетката. Вероятно възрастта на родителите, както и редица външни фактори влияят върху мутациите.
Това откритие може да помогне в диагностиката и лечението на генетичните заболявания, които са сериозни и трудно се поддават на терапия.
Коментари