Котките лекуват раните си сами, като ги облизват. Това обаче важи само за малки рани и драскотини, които по този начин се дезинфекцират и оздравяват. Голямата рана се увеличава от грапавия котешки език.
Котките използват мустаците си за осезание, а не за равновесие, както много хора погрешно смятат.
Котките и кучетата не са естествени врагове. Често кучетата гонят котки за удоволствие, понякога стопаните им ги насъскват и те стават агресивни. Но в една къща котка и куче живеят прекрасно.
Котките не виждат в тъмното така, както ние през деня. Те виждат малко по-добре от нас в тъмното, но това, което им помага да се ориентират, са именно мустаците и огромните косми, които стърчат от веждите им.
През деня зрението на котките далеч не може да се нарече идеално. Те са далекогледи и често не виждат какво се случва точно под носа им. Например купичката с храна те намират по миризмата.
Когато котката доближава нослето си до купичката с храна, тя не изпитва интерес към вкуса, а иска да определи каква е температурата на храната, за да не се опари.
След кастрация котките и котараците не напълняват, освен ако стопаните им не започнат да ги прехранват. Те стават по-спокойни, което много често се бърка с отпуснатост и мързел.
Сиамските котки не са агресивни, за разлика от общоприетото мнение. Само човек може да превърне едно животно в агресивно. Сиамките просто са по-темпераментни и по-ярко изразяват емоциите си, а и мяученето им е по-силно.
Котките не са коварни и никога не правят пакости нарочно. Проблемите с поведението на котката обикновено са свързани със силен стрес. Котките са много чувствителни.
Те понасят лошо скандалите, които предизвикват у тях стрес и дълбока депресия. Поведенческите проблеми могат да бъдат предизвикани и от болести.
Коментари