В тропическите региони на Африка, Азия и Южна Америка ще се наблюдават безпрецедентни горещини през следващите двадесет години, изчислили са метеоролозите.
Тропиците и голяма част от северното полукълбо на планетата ще усетят необратимо покачване на летните температури, ако нивото на парниковите газове е същото, каквото е сега.
Според прогнозите в Северна Америка, Южна Европа и Китай ще се случат сериозни промени в температурата през следващите шестдесет години.
Тези резки промени ще имат много тежки последствия върху здравето на хората, а също така върху селскостопанското производство и продуктивността на екосистемите.
Според прогнозите големи площи от земното кълбо ще започнат да се нагряват толкова бързо, че към средата на века дори в най-студените региони през лятото ще е по-топло, отколкото е било през най-топлото лято.
Метеоролозите са анализирали над петдесет експеримента в климатични компютърни модели. Компютърният модел на двадесет и първи век предвижда, че на много места на планетата температурата рязко ще се покачва.
Метеоролози са анализира исторически данни от метеорологични станции по цялото земно кълбо, за да разберат дали вече са започнали проявите на безпрецедентна горещина.
Според данните на климатичния модел на историческите данни за времето, тропиците се нагряват най-бързо, като температурите от 2011 до 2039 година ще надвишат максималните температури през двадесети век.
Северна Америка, Китай и средиземноморските европейски страни ще имат съвсем нов топлинен режим през 2070 година.
За пример на тежките подследствия от такава рязка промяна на температурите метеоролозите посочват аномалните жеги през 2003 година, когато заради високата температура загинаха около 40 000 души.
Коментари