Образованието не скъсява, а удължава живота. Наскоро британски и американски учени установиха, че образованите хора са по-малко предразположени към по-ускорено стареене отколкото нискообразованите.
На клетъчно ниво е доказано, че хората без висше образование имат ДНК, много по-предразположено към преждевременно остаряване в сравнение с висшистите. Доказателство за това са късите окончания на хромозомите, които предразполагат за по-бързото протичане на стареенето, пише в. Труд.
Учените са категорични, че по-образованите хора, които имат повече отговорности, противно на очакванията са по-спокойни и уравновесени, тъй като умело се справят с преодоляването на стресови ситуации.
Всичко това води до категоричния извод, че образованите хора се радват на по-добро здраве.
Страничен фактор е и обстоятелството, че образованието създава много повече възможности, както социални така и финансови, които могат да окажат благоприятно влияние върху целия организъм.
Интересни изследвания доказаха и друга зависимост. Висшистите не страдат от Алцхаймер. Продължителното обучение помага за запазване на добра памет дори и на стари години.
Извън изследванията за ДНК на дълголетниците трябва да се отбележи, че всъщност здравословният начин на живот, балансирано хранене, чиста околна среда както и разбира се генното кодиране са сред най-важните фактори за достигане голяма продължителност на живота.
Интересни проучвания доказват още, че 15 минутна доза смях дневно удължава живота с осем години. Активният полов живот също е една от тайните на дълголетието.
Според изследване на учени, днес в света има около 450 души, които са на възраст над 110 години, а тези, които вече са на 100 са над 100 хиляди.
Коментари