Всички правим грешки. И ако в света има нещо, което обединява всички хора, то това са техните грешки. По един или друг начин, те не могат да бъдат избегнати. И ако сте направили някои грешки в този живот, знайте, че не сте сами. Всички грешим. Как да се учим от грешките си?
Ако живеехме в свят на хора, които не се притесняват от грешките, които са направили, признават ги и открито говорят за тях навсякъде, от съвсем млада възраст, тогава вероятно нашето отношение към грешките би било много по-просто.
Може би ще ни е по-удобно да приемем своята човешка природа и по-лесно да се свържем с тези около нас. Може би дори бихме си предоставили повече подкрепа.
Това обаче често не е така. Човек се страхува да не постъпи грешно и не осъзнава, че това е нещо нормално. Той си мисли, че ще бъде наказан за постъпката си, колкото и несъзнателна да е тя.
В допълнение, отрицателното отношение към грешките е вградено в нашите гени. Не може да не се спомене и фактът, че в много социални структури, религии и култури човешките грешки са осъждани от обществото от векове.
Проучванията показват, че ако започнем да нарушаваме общоприетите социални норми, мозъкът ни незабавно реагира на това, като изпраща съобщение за грешка.
За нас е неприятно да гледаме на липсата на собствена праведност, на нашите провали, на несъответствието с общоприетите стандарти и на липсата на признание от страна на хората, от които искаме да получим похвали. Колкото по-голяма е нашата грешка, толкова по-зле се чувстваме.
Но истината е, че грешките правят живота ни истински. Те ни учат да сме хора. Чрез грешките научаваме нови неща, развиваме и откриваме истинската си същност, разбираме какво е важно за нас и какви са нашите ценности. Ето няколко прости съвета как да се учим от грешките си:
- Достойно извинение - с грешките често нараняваме някого и това изисква достойно извинение. Доброто извинение може да помогне на сгрешилия много, когато се опитва да си върне доверието на някой.
- Перфекционизмът не е нужен - няма нищо лошо в това да се правят грешки, те са естествена част от израстването.
- Няма нужда от оправдаване за грешките - това е естествена реакция за запазване на егото, а те грешките са добър учител, ако се разсъждава спокойно върху тях
- Трябва да се избягва повторението на едни и същи грешки - това изисква внимателно обмисляне и постоянно усилие, за да се промени начина на мислене.
- Грешките за възможност научаване на нещо ново - те са много важна част по пътя към успеха. Важното е да се гледа на грешките, като стъпки към един по-добър живот.
Грешките правят живота истински, натурален. Те помагат да се разбере смисълът на битието и всичко, което се вмества в понятието човечност. Те учат на мислене, на поведение, насочват към силните и слабите страни, към най-дълбоките и истински интереси и въжделения, както и към ценностите и моралните принципи. Учат всеки да се придържа към собствените си граници и да уважава границите на другите. В това се състои изкуството да се учим от грешките си.
Вижте също:
Коментари