Сънцето умира и когато това в крайна сметка се случи, то ще повлече Земята със себе си. Ние най-вероятно обаче няма да бъдем свидетели на това събитие.
Предсмъртната агония на Слънцето ще е унищожила живота на планетата, много преди то да я погълне. Какви са добрите новини? Има наистина много време, преди това да се случи.
Слънцето ще изгори запасите си от водород след около 5-7 милиарда години. Когато това се случи, гравитацията ще принуди ядрото на Слънцето да се разпадне.
Това ще освободи огромен заряд от топлина върху оставащия водород, превръщайки Слънцето в червен гигант. В този момент Слънцето ще погълне Земята.
Земята ще се изпари, сливайки материята си с тази на Слънцето. Тази част от Слънцето след това ще се разпръсне из Космоса, така че може да се каже, че Земята ще бъде кремирана и прахта и ще бъде разпиляна в космическото пространство.
Към този момент Слънцето ще е достатъчно горещо, за да изгори запасите си от хелий и ще започне да променя размера си. То не е достатъчно масивно, за да експлодира в супернова, така че просто ще се превърне в относително студено бяло джудже.
За хората това няма значение, тъй като по всяка вероятност отдавна ще са измрели. Докато Слънцето постепенно се доближава до превръщането си в червен гигант, неговата яркост ще нараства с около 10% на всеки милиард години. При тези темпове цялата вода на планетата ще се изпари през следващите един милиард години.
Земята прави една пълна орбита за 24 часа, но тъй като за разлика от планетите Слънцето не е твърдо тяло, неговото движение не може да бъде проследено толкова лесно.
Като звезда с променлива повърхност, различните части от Слънцето се движат с различна скорост. Екваторът се завърта най-бързо - за около 27 дни, докато полюсите - за около 35 дни.
Изследователите могат да наблюдават движенията на Слънцето и скоростта му на въртене чрез проследяване на активността на слънчевите петна. Те са резултат от действието на магнитните бури в слънчевата атмосфера и спират движението на топлината между различните слоеве на Слънцето.
Може би очаквате слънчевите петна да са горещи, но в действителност те са студени участъци от повърхността на Слънцето – въпреки че студени в случая е относително понятие.
Температурата на слънчевите петна варира между 2760 и 4150 градуса по Целзий, за разлика от областите около тях, чиято средна температура е около 5480 градуса по Целзий.
Коментари