Един от най-важните антични градове Вавилон и културата на неговите жители още са част от нашето ежедневие. Едва ли някога сме се замислили за произхода на дванадесетичната система на часовника, защо месецът има 4 седмици или кой е достигнал до решенията за пресмятане лицето на триъгълник...Да, за всичко това са отговорни древните вавилонци.
Руините от този град са открити в началото на 20 век от Роберт Колдевей и изследователи. Тогава те с огорчение установили, че цялата красота и всичките чудеса на този град са се превърнали в купища развалини, засипани от пясък и сива глина.
Хиляди години били нужни за унищоцението на Вавилон. Историкът Войтех Замаровски пише, че чудният град „умрял от естествена смърт“. След като дошли турците се сбъднали думите на древен пророк – „И Вавилон ще се превърне в купища развалини..и ще го обитават само хищници и страшни чудовища“, пише още Замаровски.
Действително днес местността е пуста и безлюдна, а бита и живота на древните предци тънат в забрава. Жителите на околните селища считат Вавилон само за един лесно достъпен склад със строителни материали. Те плячкосват всичко, което може да се заграби. Фрапантен пример е градът Хил, където в близост до полицейския участък има къща, по чийто тухли на неизмазаните стени и до днес може да се види печатът на Новуходоносор. Дори в строежа на язовирната стена между Индийския канал и Ефрат вместо бетон са били употребени тухлите на Навуходоносор.
Но въпреки всичко Вавилон не е заличен от лицето на Земята. От него не останали само развалините, не останало само името му като символ на бъркотията, запазило се е нещо, което за нас е по-важно от всички вавилонски чудеса на света – неговият принос в съкровищницата на всеобщата човешка култура.
Ние дори не съзнаваме кое е „вавилонското в нас“. Например колко пъти на ден поглеждаме часовника, без да се замисляме, че неговата дванадесетична система е вавилонска по произход. Освен това нашата седмица има седем дни, а месецът – четири седмици, защото така са разделили времето вавилонците.
По формулите, които вавилонците са изнамерили, пресмятаме лицето на триъгълника и ромбоида. По такива формули пресмятаме и обема на куба и паралелепипеда, на правоъгълната и ромбоидна призма, на обикновената и пресечената пирамида, обема на конуса и т.н. Според Замаровски много преди Питагор (580-500 г.пр.н.е.) вавилонците знаели, че квадратът на хипотенузата на правоъгълния триъгълник е равен на сбора от квадратите на двата катета. Те знаели да повдигат на втора степен и дори имали таблици с корен квадратен и корен на трета степен. Това са само част от достиженията на вавилонците.
Коментари