На първи януари, първия ден от Новата година, се празнува Василовден и се честити на всички, които носят името Васил, Василка, а също така на Веселин и Веселина.
На този ден се чества името на свети Василий, който е роден около 330 година в Кесария, административен център на Кападокия, и е произлизал от известен род, прославен със слава и богатство, както и с любовта към християнската вяра.
Бабата и дядото на свети Василий са жертва на Диоклетиановите гонения на християните. Родният му чичо е бил епископ, както и двамата му братя Григорий Нийски и Петър Севастийски. Негова сестра била преподобната Макрина.
Баща му, който бил оратор и законовед, предназначил за Василий същата участ, щом порасне. Затова момчето получило прекрасно образование в Константинопол и Атина.
След завръщането си той се посветил изцяло на светските дела. Но влиянието на сестра му Макрина, бъдеща игуменка, го накарало да се отдаде на по-аскетичен живот и в крайна сметка с няколко приятели да напусне градската суета и да основе монашеско селище.
През 357 година Василий започва да обикаля коптските манастири, а през 360 година придружава кападокийските епископи по време на престоя им в синода в Константинопол.
Решението на събора в Римини да поддържа осъдено от Първия Вселенски събор учение на Арий е тежък удар за Василий и приятелите му. Василий е ръкоположен за презвитер и става съветник на епископа. Строгият и аскетичен живот не е по душата на епископа, затова той го принуждава да се оттегли в пустинята и да се отдаде на монашеския си начин на съществуване, към който винаги се е стремял.
Идването на власт на арианския император Валент и притесненията на православните християни принуждават епископа отново да потърси помощта на Василий. Той се връща в Кесария през 365 година и взима управлението на епархията в свои ръце.
Василий написва три книги срещу арианите, като за кратко време се издига до митрополит на Кападокия и започва ревностно да изкоренява арианството в Мала Азия.
Тази негова дейност води до сблъсък с Валент. Той влиза в спор с императора, което кара Валент да раздели Кападокия на две провинции и по този начин Василий губи позициите си пред църквата.
Гибелта на Валент в битката при Адрианополис променя баланса на силите в държавата и в църквата, но Василий не успява да се възползва от това. По това време здравето му е сринато от дългите години аскетичен живот.
Той умира в първия ден на новата 379 година и бързо е зачислен в списъка на светиите. Свети Василий е сред малкото светци, които се почитат от християните, без да са загинали в мъки за правата вяра.
Коментари