Чували ли сте за плацебо? ! Това е феномен, при който се получава следното: например болният човек приема лекарство, което изобщо не съдържа лечебна субстанция, но благодарение на самовнушението му той започва да се чувстват по-добре.
Плацебото е използвано от хилядолетия насам от шамани, лекари и лечители, и продължва да се използва и до днес, пише "Дойче Веле".
Хапчетата плацебо дефакто, както вече споменахме, нямат никакви лечебни свойства. Обаче лекуват, тъй като пациентите вярват в тяхната сила.
"Плацебо ефектът се постига тогава, когато пациентите приемат медикамент, който не съдържа лечебни вещества. Но не става дума само за приемането на медикамент, т.е. за фармакологичната терапия, а за нещо повече - за самовнушението", казва психологът професор д-р Манфред Шедловски от Есен. Той изследва феномена над 20 години.
Самовнушението е в центъра на ефекта. Къде е тайната? Ако пациентът знае, че взема медикамент, който няма да му помогне, той ще изгуби вярата си в лекарството.
Ефектът плацебо не се проявява еднакво добре при всички заболявания. Най-силно действа при остри и хронични болки, както и психически смущения и депресии. Може да се прояви много добре и при неврологични заболявания като Паркинсон.
Учените много пъти са се опитвали да установят на какво се дължи ефектът плацебо. Така стигнали до извода, че важен фактор е така нареченото "кондициониране" - тялото се научава да реагира по определен начин на определено дразнение.
Например почитателите на кафето се чувстват след изпиването му по-бодри, отколкото преди това, дори и ако става дума за безкофеиново кафе.
Това функционира именно защото след определено време тялото отговаря на сигнала "кафе" с едни и същи биохимически реакции. Включително тогава, когато кафето не съдържа кофеин.
Това важи също за обезболяващите и другите медикаменти. "Наред с "кондиционирането" голяма роля играе очакването, което отправят пациентите, както и степента на доверието, което болните изпитват към лекаря си. Колкото по-голямо е доверието към лекаря, толкова по-силно се проявява ефектът плацебо", продължава професор Шедловски.
По данни, събрани от университета в Хановер, 53% от лекарите и 88% от болногледачите препоръчват от един до два пъти в месеца плацебо.
Лекарите и болногледачите често препоръчват този вид препарати срещу болки и смущения в съня.
Коментари