Американски учени твърдят, че лъжата предизвиква у човек натрапчиво, макар и необяснимо желание възможно най-бързо да измие ръцете си или да изплакне устата си.
Спайк Лий, докторант в Университета Мичиган твърди, че като искат да измият ръцете или устата си, хората мислят за абстрактните понятия на моралната чистота през конкретни действия, свързани с физическата чистота.
По време на изследването учените помолили осемдесет и седем студенти да изиграят ролята на адвокат, който има нужда да получи повишение, като изиграе лош номер на конкурента си, а след това му остави съобщение на гласовата поща.
Участниците трябвало да излъжат, че не могат никъде да намерят документите на Крис, и така да успеят да го лишат от желаното от него работно място.
Те можели да кажат и че документите никога не са били изгубвани. След това студентите били помолени да оценят привлекателността на различни видове продукти.
Сред тях били вода за изплакване на уста, както и дезинфектант за ръце. Психолози от университета твърдят, че хората, които лъгали по толефона, като оставяли лъжливи злоумишлени съобщения на гласовата поща, след това имали натрапчивото желание да използват вода за изплакване на уста.
Те дори били готови да платят повече от тези, които трябвало да лъжат, като използват електронна поща. Последните пък много искали да използват дезинфектант за ръце.
Студентите, които изобщо не лъгали, а предпочели да кажат истината, макар да рискуват Крис да бъде взет вместо тях на работа, изобщо не проявили желание да плакнат устата си или да мият ръцете си.
Според учените желанието на студентите да се измият по някакъв начин веднага след като са излъгали е обяснимо, защото по този начин те искат да се отърват от спомена за лъжата, като се изчистят по някакъв начин.
Коментари