Законите на физиката, а не Господ, са създали Вселената, твърди известният британски физик Стивън Хокинг.
"Тъй като съществуват закони на физиката, като този за гравитацията, Вселената може да се създаде от нищото. Спонтанното сътворение е причината да има нещо друго, освен нищото", смята Хокинг. Това е теорията на учения от най-новия му труд "Великият дизайн", откъси от който публикува британският вестник "Таймс".
Самият Хокинг в миналото допускаше намесата на Господ при сътворението на света при така наречения Голям взрив. Сега обаче е на друго мнение. Съавторът му при написването на книгата, американският физик Леонард Млодинов – също.
Двамата пишат, че серия от нови теории за сътворението на света и Вселената, е направила намесата на Бог в излишна.
Хокинг (68 г.) е прикован към инвалидна количка. Става известен през 1988 г. с книгата си "Кратка история на времето", в която не изключва намесата на Бог при създаването на Вселената.
От 1974 г. физикът работи върху теория, която да съчетае двата крайъгълни камъка на съвременната физика - теорията на относителността на Айнщайн, която покрива гравитацията, планетарните феномени, и квантовата теория, която описва света на субатомно ниво.
"Ако открием цялостна теория, това ще е окончателен триумф на човешкия разум, ще узнаем как е мислил Бог", бе написал Хокинг през 1998 година.
Сега обаче ученият се дистанцира от намесата на Господ. Както и от теорията на Исак Нютон, че Вселената не може да възникне от хаоса, а е необходима намесата на висши сили.
По-рано тази година Стивън Хокинг заяви, че единственият шанс за оцеляване на човечеството е колонизирането на Космоса, тъй като се изчерпват ресурсите на Земята. Физикът също предупреди хората, че трябва да избягват контакти с извънземни, тъй като те ще са далед по-развити от нашата цивилизация и последствията ще бъдат унищожителни.
Коментари
Може би Бог - това са космическите физически закони, а не мил белобрад старец - въпреки, че много би ми се искало да го има такъв. Да не забравяме, че христианската Библия идва от Тората, а Тората - от по-предишни творения - така до шумерските глинени плочки. А Зекария Сичин е разчел голяма част от тях, но не като легенди и митове, а като хроники за действителни събития, случили се в далечното минало, които обясняват много от нашите днешни вярвания (има около 7 негови издадени на български негови книги и може би най-интересната в това отношение е Завръщане към Битие.
Също така интересно (а за мен - и най-убедителното) е тълкуването на Апокалипсиса, изхождайки от най-новите постижения на науката, на руския квантов физик И. Н. Серов: