Паразит, причиняващ болестта на Чагас, от която сега тсрадат 18-20 милиона души предимно в Латинска Америка, е открит в мумии на възраст 4000 години от Южно Перу и Северно Чили, обявяват колумбийски изследователи.
Учените използвали усъвършенствани технологии за генно идентифициране в лабораторна среда при изследването на скелета и коремните органи на 27 мумифицирани трупа, открити в пустинята Атакама.
Експертите открили агента на болестта в сърцето на 7 мумии
и в 4 проби от хранопоровода. Що се отнася до една от мумиите,
паразитът бил открит в четири органа. Откритието показва, че жителите на югозападното крайбрежие на Южна Америка още преди 4000 години са страдали от болестта на Чагас, която е известна и като "американска трипанозомиаза" или "треска барбейро".
Проучването е проведено под ръководството на д-р Ф. Хул от Богота, ръководител на Изследователския център по микробиология и паразитология в Университета на Андите.
Сърдечните смущения, свързани с болестта на Чагас, са една от основните причини за смъртността и предразположението към заболявания в градовете в Южна Америка, смятат специалистите.
В около 6 процента от случаите хората, заразени с коварната болест, развиват хронични заболявания на храносмилателната система, най-често на черния дроб, далака и червата.
Коментари