На 20 януари църквата отбелязва деня на двамата велики светци - Свети Евтимий Търновски и Свети Евтимий Велики. Всички, които носят името Евтим, празнуват на деня на двамата светци.
Докато Евтимий Търновски, патриарх на българската православна църква, е известен повече с делото си по защитата на престолния град Търново, обсаден от османските завоеватели, то Евтимий Велики се слави най-вече с делата си в полза на църквата.
Името, което носят двамата светци, днес не е сред често избираните мъжки и женски имена, защото създава асоциации за старо църковно име, но е интересно да се открият корените и значението му.
Евтим като име има гръцки произход и навлиза масово у нас след покръстването. Идва от гръцката дума евтимос, което значи с добро настроение, весел, благодушен. Това му значение е в разрез с представата за календарните светии, но е в унисон с характера на типа личност, която носи името Евтим.
Това са хора, които се отличават с добрата си комуникативност с околните и с умението да намират хармония с природата и света наоколо. В същото време са духовни и възвишени хора, което не пречи на това да имат отлична интуиция, съчетана с амбиции.
Те могат да бъдат грижовни и стеснителни, но и отлични дипломати с креативно мислене и поведение. Макар че не са лишени от противоречия на характера, в повечето случаи успяват да реализират богатия си духовен потенциал.
Професионално се реализират най-често в творчески професии, тъй като притежават богата душевност, финес и романтична искра.
Жените с име Евтима или Евтимия са рядко срещани, името е останало най-вече в църковните среди, но те са много балансирани личности, отличават се с хладнокръвие, често бъркано със студенина на характера.
Тези дами са разсъдливи, спокойни, правят отлично разлика между цел и средства, използвани за нейното постигане и се стремят винаги да правят нещата така, че да е за добро. Съвършеният баланс е стремежът на носителките на името и те успяват да го постигнат.
И в мъжкия, и в женския вариант носителите на името Евтим като характер се припокриват с представата за благодушен човек и отговарят на името си.
Коментари