Киборгите, интеграцията на машини и живи организми отдавна са тема на дебат, като някои се притесняват от евентуалното им враждебното поведение, докато други изтъкват потенциалните им предимства. Засега учените са измислили миниатюрна версия на тази смесица - насекоми-киборги.
Група учени от японска изследователска организация, център за напреднали науки за материята RIKEN Cluster for Pioneering Research се научиха как да контролират насекомите от разстояние. Първите стъпки в тази посока бяха направени, когато хлебарки бяха превърнати в истински киборги.
Тъй като системата, която осигурява взаимодействие между насекомото и оператора, не е съвсем компактна, за експеримента бяха избрани мадагаскарски хлебарки. Те достигат дължина до 6 см и имат голяма здравина.
Учените представиха най-новата си разработка: създадоха контролиран хибрид на мадагаскарската хлебарка, който се управлява дистанционно с помощта на безжичен модул. Подробностите са публикувани в списанието Flexible Electronics, в което учените са демонстрирали осъществимостта na razrabotkata чрез показване на презареждащия се безжичен контрол на придвижването на насекоми-киборги.
Модулът представлява нещо като раница за хлебарки, моделирана по тялото на модел на хлебарка. Тя е свързана с нервната система на организма и има изходна мощност 50 пъти по-висока от предишните устройства. Хлебарката киборг е снабдена с ултратънка слънчева клетка, която не влияе на движението на насекомото. Батерията на устройството се зарежда на слънчева светлина за около 30 минути.
Системата е проектирана по следния начин: безжичният модул управлява краката на насекомото чрез импулси, които възбуждат нервната му система. За модула учените използвали комбинация от електроника с ултратънък филм и адхезивна незалепваща структура за преплитане, за да извършат основно движение на насекомите.
Според тях интегрирането на тънка и мека електроника в организмите може да подобри тяхната лекота на използване в множество приложения. Разтегливата електроника позволява интегрирането на устройства върху триизмерни извити повърхности с подвижни стави.
При направените изпитания хлебарката се обърнала в правилната посока, когато била изложена на електрически импулси от коремните придатъци. Учените твърдят, че сигналите за стимулация са били предавани безжично за 2, 1 минути през заредената батерия. През този период е направен многократен опит за управление на движението, което потвърждава, че безжичното управление е успешно извършено многократно. Въпреки че са постигнали движение, те ще проведат повече изследвания, за да добавят допълнителна функционалност към хлебарката-киборг.
Според изследователите разработените от тях хлебарки-киборги могат да се използват за изследване на опасни и труднодостъпни градски зони, както и в спасителни операции. Вярно е, че в този случай, в допълнение към описания по-горе набор, трябва да се добавят и необходимите сензори, например радиационни дозиметри, което изисква още доста допълнителна работа.
Вижте още кои са Ксеноботите.
Коментари