Застъпнически молитви

Застъпнически молитви

Молитвата е древна форма на любов към божията сила. С молитвени слова народите си служат в случаи на безпомощност и нужда от помощ. Вярата в могъществото на Бог е това, което стои в основата на всяка отправена молитва.

Молитвите могат да бъдат различни според своето предназначение, цел и смисъл. Пример за широко разпространен вид молитва е застъпническата. По името си се подразбира, че тя представлява молитвена форма на застъпване. Това е когато човек желае да се помоли за благото или здравето на друг човек. Другото име на застъпническата молитва е ходатайска молитва. В историята на християнството Иисус Христос е приеман за ходатай, който служи за медиатор между божия свят и човешкия. Смята се, че той приема човешките молби и ги пренася в божия свят, където Бог да отрежда бъдещето.

Пример за застъпническа молитва се открива в Даниил 9 глава. Тази молитва съдържа всички елементи на общоприетата ходайствена молитва. Характеризира се с изявена плам и чувство на себеотрицание. Тази молитва отговаря на Словото и се идентифицира с Божия народ. Тя е и емоционално наситена с изповед, като има за цел да възхвали Божията сила, разчитайки на нея.

Друг пример за застъпническа молитва е в Римляни 15:30, където Павел иска от всички вярващи хора в Рим да се молят за него.

Молитва

В същината на всяка застъпническа молитва е човек да признае себе си за грешен и да се порицае пред величието на Бог. Следващото най-важно е молитвата да отразява божията слава и да се допита до волята на Бога. Накрая на молитвата се изброяват имената, които се застъпват.

Погрешно е тълкуването, че само определени християни, считани за избрани, могат да отправят застъпнически молитви. Това е схващане, което стои в противоречие с вярванията на християнската верига. Точно обратното - приема се, че отказът от застъпничество всъщност внушава гордост и превъзходство. Затова християнството се стреми да прикани всеки вярващ човек да се застъпи за останалите. Също така хората могат да искат застъпничество от други хора, за да получи тяхната подкрепа и помощ. Това се корени във всеотдайността, която християнската вяра изповядва.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest