Някои хора вярват, че на 1-ви март празнуваме идването на Баба Марта, края на зимния сезон и началото на земеделската година. Но преди време на този ден се е отбелязвал с ритуали, които предпазват дома от зли сили.
Някои от суеверията са свързани с Баба Марта. Бабите не трябва да излизат рано сутрин, за да не я срещнат и да не я ядосат, защото според някои поверия тя не обичали възрастни жени.
На този ден не се перат или простират бели дрехи, за да не се развали времето и да няма градушки, които да съсипят реколтата.
Пред входната врата трябва да се изнесе нещо червено, защото хората вярвали, че този цвят развеселява Баба Марта.
Първата седмица от март се нарича Броеница и по тези дни се гадаело какво ще бъде времето през цялата година. Хората имали обичаи да избират един ден между 1 и 22 март - ако този ден е слънчев, то това било знак, че годината за този човек ще е успешна. Ако денят е дъждовен, то тогава годината му ще е трудна.
В този ден мартеничките се закачат за здраве и за да предпазят хората от болести и зли очи. Според поверията белият цвят символизира мъжкото начало, а червеният - женското начало. Неомъжените жени трябва да си закачат мартеничка от лявата страна до сърцето, а омъжените да си я вържат на ръката.
Друг важен момент е и къде ще бъде закачена мартеничката, когато собственикът ѝ види щъркел за първи път тази година. Някои от поверията гласят, че трябва да се хвърли в река, за да му върви на собственика ѝ по вода.
Според други мартеничката трябва да се сложи под камък, за да се види каква ще е годината за животновъдите. Ако след време там има мравки, значи ще е добра. Най-разпространената традиция е окачването им на дърво. Ако скоро дръвчето цъфне, това е знак, че годината ще е плодородна.
Коментари