Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Природни явления и феномени»Ролята на диазотния оксид в изменението на климата

Ролята на диазотния оксид в изменението на климата

Ролята на диазотния оксид в изменението на климата

Диазотният оксид е по-добре познат като райски газ, който се използва за анестезия, но вредната му роля не се дължи на това му приложение, а на азотните торове, в които се влага, и използването му после в селското стопанство.

Има и естествени емисии на този газ в природата и те са резултат от работата на микроорганизмите в почвата и океаните, но този процес не застрашава природата. Вредата идва от включването му в дейността на хората и се измерва с възможността му да затопля климата, която надвишава 300 пъти тази на въглеродния диоксид за период от 100 години. Освен това се задържа в атмосферата 125 години и в процеса на разпада му се нарушава озоновият слой.

Най-големият естествен източник на диазотен оксид в момента са тропическите гори, но това положение ще се промени със затоплянето на климата и топенето на ледовете в Арктика. Най-високи са емисиите на този газ в торфените полета във вечно замръзналите торфени повърхности, а размразяването ще ги освободи.

В момента обаче човешката дейност се оказва основен фактор за емисиите на диазотен оксид. Индустриалното земеделие, засаждането на интензивни култури като зеленчуците и зърнените са един от факторите за увеличаване на емисиите заради използването на азотни торове.

Експертите са на мнение, че един от начините за намаляване на емисиите е ограничаване на азотните торове за сметка на минералните.

По-старите техники за напояване като наводняването на браздите, също е причина за отделяне на по-високи емисии. Затова използването на нови технологии при системите за напояване са един от начините за по-малки емисии на диазотен оксид.

Диазотния оксид
Снимка: pixabay.com

За да се работи успешно в тази посока, е нужно да се приложат някои методи като:

- използване на компост;

- мулчиране;

- консервационна обработка на почвата.

Подходящите методи за ограничаване емисиите на райски газ в България се заключават в добрите практики за управление на хранителните вещества в почвата с внасяне на минерални торове, торенето с променлива норма според изискванията на всяко растение, торенето с живи торове, добавянето на биовъглен, които са все начини за заместване на вредните торове, които водят до увеличаване на емисиите на диазотен оксид.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest