Специалисти твърдят, че и най-интелигентният човек на планетата използва едва десет процента от възможностите на мозъка си. Прозявките му помагат да се събуди, а определени храни – да работи добре.
Какви са най-разпространените митове за мозъка?
Най-разпространеният е, че колкото е по-тежък мозъкът, толкова по-умен е неговият притежател. Този мит е развенчан отдавна, но хората все още вярват в него.
За развенчаването му е достътчно да напомним факта, че известният писател Артър Конан Дойл, създател на разказите за Шерлок Холмс, е имал мозък, който е тежал едва осемстотин грама.
Сивият цвят е другият силно разпространен мит. Колко пъти сме чували през живота си фразата – мисли със сивите си клетки? Всъщност обаче няма как да стане това на практика.
Сивите клетки са само тези, които са умрели. Сивият мозък е мъртъв мозък. Живият мозък има розов, почти червеникав цвят. Така че по-правилно е да се каже, че мислим с розовото си вещество.
Смята се, че някои имат „техничен” мозък, а други – творчески. Т.е. едни имат склонности към хуманитарните науки, а други – към точните. Но това се дължи най-вече на избраното от човека, а той винаги избира по-лесното за него.
Да припомняме ли всестранно развитите гении като Леонардо Да Винчи, които са били развити в доста повече от едно направление? Друг мит е, че алкохолът разрушава мозъчните клетки.
Алкохолът влияе негативно на общата картина на мозъчната дейност. Той стимулира изработванетона хормоните допамин и серотонин, които отговарят за усещането за еуфория и по този начин прави човека зависим.
Но алкохолът не влияе непосредствено на структурата на мозъка и не разрушава клетките му.
Мит е и че клетките на мозъка постоянно умират е не се възстановяват. Те наистина умират, но мозъкът има способността да ги възстановява. При увреждане на големи области в главния мозък този орган в повечето случаи успява да възстанови унищоженото
Коментари