Японски учени от Института по регенеративна медицина към университета в Киото случайно успели да преобразуват обикновена клетка в универсална, която може да се превръща в различни органи, както и в мускулна и нервна тъкан.
Това откритие коренно ще промени живота на всички хора, убедени са учените. До неотдавна се смяташе, че свойството да се превръщат в различни органи притежават единствено стволовите клетки на човешките ембриони. Но в процеса на такива експерименти смъртта на бебето е била непредотвратима.
Специалистите от института твърдят, че ключът към универсалността на стволовите клетки на ембриона са 24 заключени в тях гени.
След като стартирали експеримента, изследователите започнали без особени успехи да внедряват въпросните гени един по един в клетката на кожа, взета от лабораторна мишка.
След като не стигнали до желания резултат, те променили метода – след редица случайни експерименти била отделена група, която се състояла от четири гени. Едва след тяхното внедряване клетката на кожата на мишката започнала да се преобразува в структура, аналогична на стволовите клетки на ембриона на мишката.
Тя имала същите универсални възможности. Учените дори успели да я развият до тъкан на органи на хранопровода, черния дроб, сърдечния мускул и дори костната структура.
В момента японските специалисти провеждат подобни експерименти по преобразуването на човешки клетки. Според водещи експерти през следващите десетина години човечеството ще стигне до практическа методика за развъждане на нови органи в организма на човека.
Те ще заместят увредените или изгубените вследствие на травма или заболяване. След като се научат да контролират процеса на стареене на клетките, хората ще могат да са вечно млади и дори безсмъртни.
Всяка една от милиардите клетки на нашия организъм има нещо като срок на годност. Идва време, когато клетката престава да се дели и умира. Ако човечеството успее да се пребори с тези процеси, ще получи ефективен начин за борба с тежки заболявания и ще предотврати старостта.
Коментари