Нова година е любим празник на много хора по света, но китайците са тези, които я празнуват два пъти - според западния григориански календар, който е слънчев, в нощта срещу 1 януари, и още веднъж по лунния календар.
Лунната нова година няма фиксирана дата, но това не пречи да бъде най-дългият празник в източните страни. Винаги се пада в първия ден на второто новолуние след зимното слънцестоене. Празникът е с продължителност от 15 дни и обикновено началото на Новата година е между 21 януари и 21 февруари.
Лунната нова година през 2021 година се пада на 12 февруари, а празненствата са от 12 до 27 февруари. През 2022 Лунната нова година ще е на 1 февруари, вторник.
Всяка Лунна нова година по китайския календар се представя от комбинация от символи, които се повтарят веднъж на всеки 60 години. Съставни елементи са едно от 12 животни, които са постоянни в календара (Свиня, Плъх, Заек, Тигър, Дракон, Вол, Маймуна, Петел, Кон, Овца, Куче, зодия Змия), 5 елемента (Земя, Вода, Метал, Огън и Дърво).
Новата 2021 година ще бъде доминирана от знака на Вола и елемента Метал, като белият цвят ще бъде основен. Всеки 60-годишен цикъл започва с Дървен плъх и завършва с Водно прасе. Настоящият цикъл ще завърши през 2044 година.
В подготовката на китайската Нова година също се спазват традиции, наложени от древни митове. Хората се крият от чудовището Ниан (година), което идва в първия празничен ден, за да опустоши добитъка и реколтата им. За защита китайците правят червени хартиени украшения, на които пишат пожелания за щастието, здравето и късмета си, окачват червени фенери от хартия. Това се прави, защото според легендата Ниан се плаши от червеното.
Всеки дом се почиства за празника, за да се прочисти от негативното и да се направи път на щастието.
Празничната вечеря е гвоздеят на празненството като всички се събират около богата трапеза. Традицията е да има месо, риба и кнедли, които наричат джиаози.
Нощта завършва с фойерверки и нестинари, които плашат лошите духове.
На сутринта децата поздравяват родителите си с празника и получават червени пликове с пари.
Подаръците, които си разменят китайците, са все от съединени два предмета, защото са символ на хармонията и единството на семейството.
При посещението при съседи и роднини се носят 2 мандарини, а домакините отвръщат също с дар от 2 мандарини.
Празненствата за пищни, китайците танцуват по улиците, като показват танци, наречени на някои от животните в календара - на тигъра, на дракона, на змията.
Коментари