Краят на годината носи тягостно усещане, но същевременно с това и трепетно вълнение от очакването на любимия семеен празник – Коледа.
Коледа е семеен празник, който традиционно се чества на 25 декември. Празникът има религиозен християнки характер, тъй като на него се почита раждането на Иисус Христос.
В европейските култури Коледа носи християнско название – руското Рождество, Светите нощи в Германия, Христова меса в Англия и др. У нас традиционно празникът е Рождество Христово, но от десетилетия насам използваме названието Коледа.
Макар да е любим и ценен празник за повечето от нас, то малцина са запознати защо Коледа наричаме всъщност Коледа. Ето къде се крие истината:
През вековете християнската символика се променя, като е призвана да замени езическия признак на зимното слънцестоене. През този период от годината слънцето преминава преход от зимата към лятото, затова в миналото този празник е оповестяван още като Крачун – унгарско и румънско название, което превеждаме по-късно като Коледа.
Етимологичната гледна точка на понятието Коледа се търси при разглеждането на индо-европейското семейство. Там названието „коледа“ означава време, срок или календарна година.
Латинските корени на думата произлизат от думата „календае“, която означава известяване, новолуние и първи ден от месеца.
Тъй като Коледа е празник, свързан със Слънцето и отбелязването на новата година и края на мрачните дни, то ето защо названието му се свързва с неговото символно значение.
Понятието Коледа става неизменна част от културата на цивилизации и основно име, с което обвързваме и наричаме свещения християнски празник.
Вижте още интересна информация за старите родни поверия за Коледа.
Коментари