Гърне, пълно със златни и сребърни монети, е било намерено под подовото покритие на крепостта Калиакра. Помещението е било опожарено през 14 век и никой не предполагал, че крие истинско имане.
Съкровището е било скрито в глинено гърне. В него били скрити 957 предмета, от които 873 сребърни и 28 монети, 11 катарами, 28 сребърни и бронзови копчета, 11 обеци, 2 пръстена, един от които – златен и 4 скъпоценни камъни. Съкровището е било предадено на Националния исторически музей.
Находката е била направена по време редовните археологически изследвания през лятото в района. Те се провеждат за 15-та поредна година и се финансират от Министерството на културата, Националния исторически музей и Община Каварна.
Екипът е бил ръководен от доктор Бони Петрунова, директор на НИМ. В археологическите разкопки са участвали експерти от историческия музей, дипломанти от София и Пловдив, студенти от НБУ и Шуменския университет.
Откритите монети са изключително ценни. Една част от тях са акчета – платежно средство от времето на Османската империя. На тях са изобразени образите на султан Баязид Йълдъръм и неговия предшественик Мурад I.
Съкровището е било заровено е края на 14 век при едно от нападенията на тогавашното Добруджанско деспотство. Тези събития са описани в хрониките от 1399 година.
Татарите от ордата на Актав нападат Варна и други градове по Северното Черноморие, но били разгромени при Провадия и Русокастро.
Предположенията са, че парите били собственост на някой от татарските военачалници, който скрил имането си под пода на крепостта, преди тя да бъде опожарена.