Пълнолунието на днешния 11 април е известно и като явлението Розова луна. Случва се само веднъж в годината и дава символичното начало на пролетта.
Въпреки че е кръстена розова, Луната днес няма да е с розов цвят. Наименованието ѝ идва от индианските племена, които поставяли този епитет на първото Пълнолуние след Пролетното равноденствие.
Името е вдъхновено от първото цвете, което цъфна през пролетта в страните отвъд Атлантика – флокс, чийто цвят е розов.
И макар че няма да сме свидетели на рядък небесен феномен, днешното Пълнолуние е с важно значение за природния цикъл, защото символизира пролетното възраждане.
Тогава животните се събуждат от зимен сън, температурите се показват и започва да се усеща, че зимата си е отишла. Индианците винаги дават имена на Пълнолунието, което следва след Пролетното и Есенното равноденствие, Лятното и Зимното слънцестоене.
Априлският феномен може да се срещне и с други имена – Великден за християните, Пасха за юдеите и Хануман за индусите, тъй като винаги е само дни преди Великден.
Розовата луна винаги символизира началото на религиозни празници като Пасха в юдаизма, Великден в християнството и индуския фестивал Хануман. В арабската култура нощта на розовата пълна луна се нарича бадр, което означава пълен.
Коментари