Независимо от езика, думите, които използваме, се въртят в 14-годишен мистериозен цикъл, установиха учени от Университета в Манчестър след изследвания на литературни произведения.
Проучването е категорично, че и при думите има модни тенденции, които се повтарят през определен период от време. Всеки цикъл трае около 14 години и този модел е установен при всички езици.
До откритието се стигнало чрез компютърни скриптове, с които учените са се върнали 1700 години назад във времето. Използван е Ngram Viewer от базата данни на Гугъл.
Експериментът е наблюдавал близо 4.5 милиона дигитализирани книги, а от тях са извадени най-голям брой съществителни имена.
Невъзможно е да смятаме, че подобен феномен е случаен, казва ръководителят на проучването Марчело Монтемуро. Смята се, че това явление се подчинява на някакъв предварителен модел.
За момента се предполага, че тези модели се подчиняват на някаква културна динамика. С по-подробно изследване може да разберем повече за смяната на темите, които ни вълнуват.
Този 14-годишен цикъл от думи е последователен и във всеки конкретен модел се съдържат определени думи, които се използват заедно за период на няколко години.
Тази например например думите крал, кралица, принц винаги се появяват заедно в речника на хората и се употребяват в период, когато хората се разделят със старите стандарти.
Когато поколението се отваря към нещо ново, е забелязано, че често се използват думите астроном, математик и затъмнение, както и теми, свързани с тези слова.
Според анализа подобна промяна се случва и при глаголите, като най-ясно циклите могат да се обособят при френския, немския, италианския, руския и испанския, а по-трудно – при английския език.
Коментари