Цифрата 7 е една от най-удивителните. Според религиозните вярвани, тя управлява времето и пространството. Всички народи на света, откакто той светува, са обръщали специално внимание на тази цифра.
В Египет цифрата 7 е символ на вечния живот и принадлежи на бог Озирис. Тя също е символ на творчеството.
2500 години преди Новата ера шумерският цар Лугуланнемунду издигнал в град Абаб храм на боинята Нинту, който имал 7 врати и порти 7. След завършването на строежа за освещаването на църквата са били убити 7 бикове и 7 овце.
В древна Гърция числото 7 се смята за символ на Аполон, сина на Зевс. Аполон е покровител на изкуството, който е роден на седмия ден от месец, а на лирата си има седем струни.
В исляма пък се говори за седемте порти на небето и на седем нива на ада.
Смята се, духът на починалия видае около гроба 7 дни. Новородените пък трябва да получат името си в рамките на седем дни от раждането.
Има 7 непростими гряха: гняв, алчност, завист, ненаситност, похот, егоизъм, мързел.
Без съмнение в древността седмицата е придобила своето мистични свойства заради седемте планети - Земя, Слънце, Луна, Венера, Марс, Меркурий, Юпитер, Сатурн, които винаги са на едно и също разстояние една от друга и се въртят в една и съща орбита.
Поради тази причина 7 е в основата на идеята за вечната хармония на Вселената.
Чудесата на света също са 7. Римляните празнува седмия ден от седмицата, неделята, като празник на слънцето.
Цислото 7 постоянно съпътства човека във всичките цикли на живота му. В седмия месец на бебето започват да растат зъбките му. След 14 месеца (7x2) бебето започва само да седи, а след 21 (7х3) - да върви. След 35 месеца (7x5) детето престава да смуче гърдите на майка си. В 14 години (7x2) започва пубертетът, в който човек се формира и на 21 (7х3) престава да расте.
Седмицата е заложена и в бременността на жената, която продължва 280 дни (7х40). В животински свят мишката носи плода 21 дни (7х3), зайците - 28 (7х4), котките - 56 (7х8), кучета - 63 (7х9), лъвовете - 98 (7х14), овцете - 147 (7х21) дни.
Коментари