Този следобед ще можем да наблюдаваме едно от най-редките астрономически явления. За първи път от 10 години Меркурий ще мине между Земята и Слънцето.
Меркурий ще създаде визуално впечатлението, че изяжда единия край на Слънцето, преди да премине през него и да излезе от другата му страна, казва Паскал Декан от Парижката обсерватория пред Франс прес.
На небосвода най-малката планета ще се вижда като малка точка до звездата в нашата система. Експертите съветват да наблюдавате феномена само с телескоп или бинокъл с филтър, за да не навредите на зрението си.
Движението на Меркурий ще може да се види от цяла Европа, Африка, Централна Азия и атлантическото крайбрежие на Северна и Южна Америка.
Най-малката планета застава между Земята и Слънцето рядко, въпреки че са ѝ необходими само 88 дни, за да направи пълна обиколка около звездата.
Явлението не се вижда често, защото орбитата на Меркурий е силно наклонена спрямо тази на нашата планета, и ако имаме късмет, може да го наблюдаваме най-много 14 пъти на всеки 100 години, стига да съвпадне със светлата част на денонощието.
Движението на Меркурий между Земята и Слънцето се нарича от астрономите пасаж, а българските астрономи казват, че у нас то ще започне от 14.11 часа, а максималното приближаване на най-малката планета до слънчевия диск ще е в 17.55 часа българско време.
С невъоръжено око обаче няма да няма да успеете да видите най-малката планета, защото размерите ѝ са твърде нищожни, за да я разпознаете ясно на небето без специална техника.
За последно явлението е наблюдавано през 2006 година, но тогава не е било видимо в България. Следващият пасаж на планетата ще бъде на 11 ноември 2019 година.
Коментари