Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»По Коледа небето се отваря, но само за праведните

По Коледа небето се отваря, но само за праведните

По Коледа небето се отваря, но само за праведните

Приказката, че по Коледа стават чудеса, не е никак случайна. Вярва се, че навръх Рождество Христово небето се отваря и за миг светва. Това обаче могат да видят само истински вярващите християни.

По Коледа желанията на хората се сбъдват и то не само за тези, които са предани към Исус Христос.

Нощна преди Коледа, наречена Бъдни вечер, е един от най-големите християнски празници. Посветен е на семейството, на семейното огнище, на дома, а също и на починалите родственици, които продължават да бъдат част от семейството.

Старата българска традиция повелява на Бъдни вечер стопанинът на дома да пали в печката предварително нарочен пън - Бъдник. Дървото трябва да е от круша, дъб или бук. И нарича: "Колкото искрици, толко пиленца, шиленца, теленца, дечица в тоя дом! ".

Преди Бъдникът да се сложи в огъня, в него се издълбава дупка, в която се сипва червено вино, тамян и зехтин за плодородие и берекет. След което се запечатва с пчелен восък и се поднася в жертва на божествата.

На Бъдни вечер на трапезата трябва да има 7, 9 или 12 гозби. Тези числа са свещени за древноюдейската Кабала. Гозбите задължително са постни - сарми, пълнени чушки, варено жито, варен фасул, туршии, лук, чесън, мед, орехи, вино и компот от сушени плодове.

По Коледа небето се отваря, но само за праведните

По-старите българи още спазват обичая да вечерят върху слама на земята. Върху нея има и баници - зелник, тиквеник и питка с паричка. Според поверието, в чийто залък се падне монетката, той ще е късметлията през следващата година.

В някои части на България в четирите ъгъла на стаята поставят по един орех. Вярва се, че така се освещават четирите краища на света.

Преди семейството да седна на трапезата, най-възрастният мъж прекажда дома с тамян. По този начин се гонят дяволите от масата, а тъмните сили на Сатаната отслабват. По този начин злото е безсилно по Коледа и затова се случват чудеса.

В различните краища на България коледният хляб се нарича Боговица, Вечерник или Коледник. Главата на семейството го разчупва с думите "Ела, Боже, да вечеряме". Първият комат е за Света Богородица и се слага пред нейната икона.

Задължителни за коледната трапеза са и колачетата. Те се месят от домакинята, за да се дарят коледарите, които обикалят домовете и поздравяват семействата с рождеството на Христос на 25 декември.

След като семейството приключи с вечерята на Бъдни вечер, трапезата се оставя до сутринта непокътната. Според вярването починалите близки изват през нощта, за да вкусят ог коледните гозби.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.6
53
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
kostadin
kostadin
17.01.2013 12:19
съгласен съм че стават чудеса на Коледа .Но и през останалото време на годината стават всеки ден чудеса,не съм съгласен че само на праведните .А някой може ли да сподели кои са праведните и кой иом дава право да отсъжда кой какъв е.
1
0