Часовник, който работи не с батерии, а с енергия от смилане на уловени от самия него мухи, изобретиха британските дизайнери Джейъмс Аугър и Джими Луазо.
Новаторите създават механизми, които работят за сметка на уловени и изядени насекоми, гризачи и бактерии.
На пръв поглед идеята им изглежда като от филм на ужасите. Но според тях това е просто начин да се икономиса енергията, като едновременно с това се избавим от вредните съквартиранти.
Електронният часовник, който лови мухи, е снабден с лепкава лента, която се върти. На нея се залепват нещастните насекоми, които веднага биват разрязвани от остър нож.
Труповете падат в специално чекмедже, където колония бактерии ги разлага, като генерира електричество. Това осигурява енергия за работа на часовника и за въртенето на лентата.
На същия принцип работи и нощна лампа, която през нощта излъчва само ултравиолетова светлина и примамва крилатите гадинки. Влязат ли в нея, те попадат върху специален елемент, който ги разлага и ги превръща в енергия за батериите. Те пък карат лампата да свети.
Връх на гениалността им е работен прототип на робота Екобот Три. Той е със стомашночревен тракт. Има си отсек за гълтане на насекоми, система за циркулиране на течността, храносмилателна система, която превръща насекомите в енергия и дори система за събиране и изхвърляне на биологичните отпадъци, които не са били усвоени.
Коментари