Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Социалните маски, които носим – какво крием от другите

Социалните маски, които носим – какво крием от другите

Антония Р.Антония Р.
Джедай
2k
Лицемерия
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Социалните маски, които повечето хора носят без дори да го осъзнават, прикриват емоционална травма, случила се най-често в ранното им детство. Според експерта Лиз Бурбо основните травми са 5 и на тях съответстват 5 социални маски, с които се опитваме да скрием болката си от другите.

Емоционална травма Отхвърляне – социална маска Бягащ

Тези хора са травмирани от родители, съученици и учители. Най-често са били отхвърлени, обиждани и унижавани, но не са изразили емоциите си в конкретната ситуация, а са ги потиснали в себе си. Това е довело до емоционалната им травма.

Всяка една житейска ситуация, която по някакъв начин ги кара да мислят, че ще бъдат отхвърлени, изважда на показ социалната им маска на бягащ човек – бягащ от проблема, като отказва да говори за него или да изрази чрез действията си своите чувства.

Присмиване

Емоционално отхвърлените хора изграждат въображаем свят като защитен механизъм от реалността. Те не обичат да са център на внимание, говорят рядко и предпочитат да са невидими и изолирани от другите.

Емоционална травма Изоставяне – социална маска Зависим

Невинаги само изоставените деца страдат от тази травма, често и децата, чиито родители отделят повече внимание на кариерата си, също развиват травмата на изоставяне.

Страдащите от тази травма израстват с убеждението, че не могат да постигнат нищо сами и непременно им трябва подкрепа от друг човек и по този начин развиват социална маска на зависимия човек.

Тези хора се държат като малки деца – правят всичко необходимо, за да привлекат вниманието на околните, дори се преструват на болни. Страхуват се от самотата и се стараят винаги да са заобиколени с хора, които да са им опора.

Емоционална травма Унижение – социална маска Мазохист

Тази травма се появява в ситуации, когато човек е оскърбен, обиден и засрамен, но се е постарал да не го покаже. В бъдеще прави всичко възможно, за да не се почувства отново засрамен и слага маската на мазохиста - човек, който намира удоволствие в страданието.

Хора с такава травма не разбират и ценят собствените си нужди, а изцяло се фокусират върху чуждите. Обикновено са свръхчувстителни и се засягат и от най-малкото нещо. Мазохистът обикновено се затрупва със задачи и се чувства отговорен за щастието на другите.

Страх

Емоционална травма Предателство – социална маска Контролиращ

Предадените хора много често развиват ирационален страх от предателството, което ги кара да бъдат прекалено недоверчиви, мнителни и авторитарни. Като защитен механизъм те развиват социалната маска на контролиращия – този, който се опитва да предвиди всяко обстоятелство в бъдещето.

Контролиращият човек организира живота си до малките детайли и се стреми да поеме контрол над всичко, за да избегне страданието от второ предателство. Тези хора са много работливи и отговорни.

Емоционална травма Несправедливост – социална маска Скован

Когато човек не е оценен спрямо истинската си стойност, той страда от травмата несправедливост. За да се предпазят от това страдание, те използват социалната маска на скования човек – който не изпитва никакви чувства, студен и отчужден от другите.

Скованите хора винаги търсят съвършенството и смятат, че никой не може да покрие техните критерии. Той е много взискателен и към самия себе си. Рядко си позволява да се отпусне с някого, защото се чувства виновен, ако го направи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest