Характерът на човека е способен да се промени, когато той е атакуван от заболявания, твърдят специалисти по психоматика. Техните проучвания бяха публикувани в последния брой на сп. "Psychology Today".
Така например хората, които страдат от сърдечно-съдови заболявания, се ужасяват от самотата. Исхемичната болест на сърцето, астмата или хипертонията карат човек да се чувства тревожен и мнителен. Тези хора често избухват в гневни състояния без особена причина. Могат да се разплачат просто така, без какъвто и да е повод. Стават и по-обидчиви и често имат песимистичен поглед към живота.
Тези резки промени в настроението се предизвикват от хипоксията (намалено доставяне на кислород до тъканите - б.а.) на съдовете.
Хората, които имат проблеми с кожата, стават по-злопаметни, твърдят специалистите. Страдащите от кожни болести са склонни да изпадат в тежки депресии, когато те се изострят. Избягват срещите с хора. Не понасят да бъдат критикувани и стават по-подозрителни. Мисълта, че останалите хора ги възприемат като заразни, може да ги срине психически.
Хората, които имат болен черен дроб, стават по-обидчиви и по-агресивни. Депресията им има черти на озлобеност към всичко и всички, които ги заобикалят.
Тези, които пък страдат от проблеми с храносмилането, лесно се дразнят. Те не се страхуват от смъртта, но се дразнят и страхуват от болката. Ако близките им не се отнасят сериозна към тях, започват да се оплакват непрекъснато.
Коментари