Още една част от най-старата Библия в света откриха в Египет, пише в. "Индипендънт.
Никълъс Сарис попаднал на нови, невиждани досега фрагменти от Синайския кодекс, който е от около 350 г. сл. Хр. Ученият изследвал ръкописи от XVIII в. в манастира "Света Екатерина" в Египет.
Най-старата Библия в света е написана ръчно на древногръцки език върху животинска кожа. Открита е Константин фон Тешендорф през XIX в. също в манастира "Света Екатерина" на Синайския полуостров.
Според британския учен в библиотеката може да има още фрагменти от кодекса.
Синайският кодекс, който се състои от около 900 страници, представя прозорец към историята на Ранната църква, който показва как текстът е бил предаван от поколение на поколение.
Целият ръкопис е написан на старогръцки, като Старият завет представлява копие на Септуагинтата, а Новият завет е в характерното за Ранната църква гръцко наречие койне.
Всяка страница съдържа и множество поправки, нанасяни през годините, което показва, че Синайският кодекс е не само един от най-ранните, но и един от най-дълго използваните християнски текстове.
Сами по себе си корекциите по текста показват точно как църквата е визирала различните вариантни четения на текста през вековете.
Неотдавна Синайският кодекс бе сглобен, понеже части от него се намираха в различни държави, и публикуван в интернет.
Интересът към Интернет-портала на Синайската Библия е толкова голям, че сайтът постоянно се претоварва. Защото, освен оригиналния текст, електронната страница съдържа и красиви илюстрации, както и кратка историческа справка за развитието на християнството през първите векове.
Коментари