Космическият апарата на НАСА – LRO, който проучва възможността за заселване на хората на естествения земен спътник, засне 120-километрова дъга, която премина над повърхността на Луната.
Учените съобщават, че капките вода, които преди време бяха открити по спътника, нямат нищо общо с появата на природния феномен.
Снимката, която НАСА разпространи, се е получила, след като Слънцето е огряло точно над апарата, който е снимал Луната.
„Този скок в яркостта става, когато Слънцето се намира непосредствено зад наблюдателя. Получават се два ефекта. При първия няма никакви сенки на повърхността, тъй като всяка сянка от камъните или зърното на почвата е скрита точно под тях. Второ, тъй като се отразява зад наблюдателя, тя конструктивно се пресича със себе си” - заяви Брент Деневи, който е един от сътрудниците на Американската космическа агенция.
Изображението е направено с помощта на 3 филъра - 689 нанометъра за червения цвят, 643 – за зеления, 604 – за синия. Всеки един от филтрите е наблюдавал различни участъци от Луната в различно време. Когато снимките от различните филтри са събрани се е получила дъга, която грее над повърхността на Луната.
Тези изображение освен красиви могат да бъдат и много полезни за изследователите, които наблюдават естествения ни спътник.
„Те съдържат огромно количество нови данни за изучаване на това как светлината си взаимодейства с повърхността на микрочастиците с различна дължина на вълната. Такива данни могат да ни помогнат да разберем не само лунните изображения с коефициента на отразяване и излъчване, но и на другите обекти от Слънчевата система.“ – твърдят специалистите.
Миналата година при експеримент на НАСА на Луната бе изпратено дигиталното изображение на прочутата картина Мона Лиза на Леонардо да Винчи.
Картината се появи на повърхността на спътника, след като беше насочена с лазарен лъч от апарата Лунар рикънисънс орбитър.
Експериментът беше направен като част от проектите на НАСА за ускоряването при предаване на данни в различни точки от Слънчевата система.
Коментари