Човешкото поведение често се разглежда от психолозите като сложна система от взимовръзки. Факт е обаче, че съществуват определени психологически феномени, към които хората могат да бъдат причислени.
Ефектът на недостатъка
Това психологическо описание се отнася за хората, които могат да станат симпатични на останалите, само ако демонстрират някои свои недостатък.
В един експеримент на американския психолог Елиът Аронсън се установило, че определена част от хората се държат по-освободено, когато нацапат снежнобялата си блуза.
Ефектът „Ромео и Жулиета“
Този ефект е характерен за влюбените двойки, които обичат драмата в отношенията. Правилото при него е, че двама души могат да бъдат заедно, само ако има препятствия по пътя им.
Анкети на психолози са показали, че най-влюбени се чувствали двойките, чиито родители били против връзката им.
Ефектът „Микеланджело“
Според този ефект човек се чувства напълно щастлив, само ако има партньор до себе си.
Американски психолози са установили след редица продължителни експерименти, че с най-голямо самочувствие са влюбените хора.
Те се чувствали по-вдъхновени и щастливи от хората, които нямат половинка.
Ефектът „Кулидж“
Този феномен е наречен на американския президент Калвин Кулидж и обяснява защо мъжете изневеряват.
Биолозите са установили, че мъжете развиват апатия към една жена, ако спят с нея всяка вечер. Причината за това е хормонът допамин, чиито нива намаляват, ако мъжът прекарва всяка вечер с една и съща жена.
Ефектът на деноминацията
Психолозите твърдят, че с този трик можем да си осигурим вечно пълно портмоне.
Специалистите съветват в портфейла ви да има повече банкноти, отколкото монети, защото банкнотите се свързват с по-сериозния финансов капитал и човек по-рядко се осмелява да ги харчи безразборно.
Ефектът „Протей“
Този феномен твърди, че самооценката на личността зависи от мнението на околните.
Американски психолози са установили, че повечето хора се смятат за най-красиви на най-харесваните си снимки във Фейсбук.
Коментари