Мексико, известна като държавата, на чиито територии са живели едни от най-древните цивилизации, със сигурност има какво да предложи на всички, които се вълнуват от историческото ѝ минало. Заради спецификата на почвите ѝ и климата ѝ, голяма част от тайните на древните ѝ градове са разкрити и днес са отворени за обществеността.
Не толкова известен като Чичен Ица или Паленке е археологическия обект Ел Тахин, който обаче заради значимостта си е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. От него не се е запазило толкова много, както от споменатите по-горе градове, но това което е останало непокътнато с вековете е Пирамидата с нишите. Тя е известна с много имена, сред които и Пирамидата Папантла, Храмът на нишите или просто Ел Тахин (Pyramid of the Niches, El Tajin).
Пирамидата с нишите е уникална. Много историци спорят относно името на Ел Тахин, но повечето са съгласни, че името идва от езика на тотонаките, в който "Та" означава "много", а "хин" е "дим", т.е. името Ел Тахин би трябвало да се преведе като Място с много дим. След направени проучвания учените са стигнали до извода, че при честите валежи в Мексиканския залив нагорещените от слънцето плочки на стъпаловидната пирамида започват да излъчват влага и ако се наблюдава отдалеч, изглежда наистина сякаш цялата пирамида е пламнала.
Самата пирамида е изградена от декорирани каменни плочи, като най-тежката от тях е около 8 тона. След направени анализи става ясно че първоначално пирамидата е била боядисана в тъмно червен цвят с черни декорации, които с течение на времето са избледнели. Днес тя изглежда по начина, по който е изглеждала и преди хилядолетия, като изключим липсата на багрила. Самата конструкция обаче е непокътната и съсвсем ясно се виждат приличните на змии същества, издълбани в горните плочи на пирамидата.
Конструкцията на пирамидата също е уникална. Има квадратна основа, а в отвесните страни на шестте ѝ тераси са издлъбани 365 ниши, толкова колкото са дните в годината. Под стълбището, което достига до върха, има също няколко ниши, но се предполага че те са достроявани от толтеките, които през 10 в. вече били навлезли в региона.
За разлика от Хеопсовата пирамида, както и повечето пирамиди в Египет, пирамидата в Ел Тахин е направена за многобройни погребения, тъй като нишите ѝ са били предвидени за приютяването на душата на всеки починал през деня. Това обяснява и бройката на нишите.
За съжаление не се знае как точно е изглеждала пирамидата в своя оригинален вид, тъй като след тотонаките се появяват толтеките, които правят няколко промени. Те изграждат още ниши под стълбищата, с което се надхвърля цифрата от 365, което в продължение на десетилетия заблуждава историци и изследователи.
Можете да посетите пирамидата в Ел Тахин по всяко време на годината, но е за предпочитане да избягвате дъждовния сезон. Също така е добре да знаете, че всеки март тук се провежда ежегодния фестивал Камбре Тахин и може би ако имате възможност да планирате предварително отпуската си, това очевидно е най-подходящия момент.
Коментари