Археологическа експедиция, ръководена от проф. Диана Гергова, откри тракийска двуколка със скелетите на 2 коня. Находката е открита в могила в археологическия резерват "Сборяново".
Според учените колесницата е на поне 2500 години.
Професор Гергова смята, че тракийската двуколка е част от погребален ритуал за обезсмъртяването на гетския владетел Котела.
Това е първата двуколка от тракийско време, намерена в България.
Древните траки са вярвали, че двете животни, впрегнати в колесницата, ще отнесат Котела в отвъдното.
В митологията на траките именно двуколката се смятала за символ на Луната, а нейният кочияш символизирал посредника, който води душата към Отвъдния свят.
Установено е, че двата коня са били на 4 г. и 5 г.
Учените все още не могат да кажат с точност как са били умъртвени.
Експертите смятат, че конете са били убити на място и са вкарани в изкопа чрез наклонена рампа, а колесницата е била застопорена в рова.
Според доказателствата от други находки от тракийско време за умъртвяването на конете най-често е била използвана стрела с отрова, за да се запазят телата на животните здрави за полета към Отвъдното.
Проучвайки съседните сектори на могилата, археолозите открили и други вкопани структури.
Близо до двуколката са открити скелет на куче и гроб на войн. За сега се предполага, че войнът е собственикът на колесницата – цар Котела.
Специалистите очакват да намерят и останките на кочияша, който се предполага, че е бил погребан с двата коня.
По скелетите на животните и по останките от колесницата са открити бронзови апликации, които ще бъдат пренесени в Националния исторически музей.
Останалата част от откритието ще бъде консервирана.
Археолозите споделиха, че срещат големи трудности при опаковането на находката, тъй като е много крехка.
Археологът Веселин Игнатов разкри, че на територията на България има около 10 000 тракийски могили, но голяма част от тях са частично или изцяло разрушени от иманяри.
До момента археолозите са проучили едва 1000 от тези древни светилища.
Коментари