Преди няколко дни видяхме змия в задната част на апартамента ни. Очевидно всички се страхуваха от нея. Някои си мислеха да я убият, а други да я предадат в зоопарка.
Накрая експертите я хванаха и наистина я занесоха там. След този инцидент хората дискутираха дали змията е бил отровна или не.
По това време си зададох въпроса - колко души познават отровните и неотровните змии? Ето малко полезна информация за най-популярните видове отровни змии по света.
Змиите се включват към категорията на влечугите. Има около 2900 вида змии, които са разпръснати из всички части на глобуса и около 600 от тях са отровни.
Отровните змии имат много специални зъби- кухи зъбци, чрез които изстрелват отровата си. Захапването от отровна змия много бързо въздейства на белите дробове, сърцето, централната нервна система, червенокръвните клетки и мускулите. Има три вида отрова - невротоксична, хемотоксична и миотоксична.
Някои от най-отровните змии са тайпана, крайта, филипинската кобра, кралската кобра, пепелянката, черната мамба, жълтия хоплоцефал, западната кафява змия, тигровата змия и клюнестата морска змия.
• Тайпан (Oxyuranus scutellatus): Това е една от най-отровните и смъртоносни змии в света. Тя има три основни разновидности- папуайски тайпан (oxyuranus s. canni), западен или континентален тайпан (oxyuranus microlepidotus) и често срещан или крайбрежен тайпан (oxyuranus scutellatus). Тайпаните се намират в Австралия и Нова Гвинея.
Континенталният тайпан е по-отровен от останалите два вида. Той е маслинен или кафяв на цвят, с черна глава или с черна маркировка на главата, и посещава зелените, или сухите части на полетата. Крайбрежният тайпан е тъмен или светло кафяв с по-светла шарка отстрани и отдолу и леко ръбати люспи.
Той е около 6 фута дълъг и може да бъде намерен в откритите гористи площи и гори.
• Крайт: Тази силно отровна змия може да бъде намерена в Азия. Цветът й е черен или синьо-черен с тесни бели напречни ивици и тясна глава. Средната дължина на крайта е около 90 см. Той е по-активен през нощта отколкото през деня и е 15 пъти по-отровен от обикновената кобра.
Отровата му е мощен невротоксин, който причинява дихателен недостиг.
• Кралска кобра: Това е най-дългата отровна змия в света. Средната й дължина е 3.5 метра, но може да достига до 5.5. Тя е кафява, маслинена или зелена на цвят с напречни ивици.
Кралската кобра е често срещана в южен Китай, Тайланд, Филипините, южна Индия и малайзийска Пенинсула. Отровата й е невротоксична.
• Пепелянка: Най-често се среща в Индия, Шри Ланка, малайзийска Пенинсула, южен Китай, Суматра, Ява, Борнео и заобикалящите го острови. Има светло кафяво тяло с три реда черни или кафеви неправилни петна, имащи бели или жълти очертания. Средната й дължина е около 1 метър.
Тя е отговорна за доста по-голямата смъртност сред хората, в сравнение с останалите змии. Докато атакува, тя се намотава, съска и удря с такава бързина, че жертвата има малки шансове да й избяга.
• Черна мамба: Това е най-страховитата африканска змия. Тя живее в откритите гористи местности и савани. Кафява или черна на цвят, тя е агресивна и много отровна.
Средната й дължина е около 4.3 метра и е позната като най-бързата земна змия в света, чиято бързина достига 16-19 км/ч.
• Тигрова змия: Тя е маслинена или тъмно кафява на цвят, с жълтеникав корем и напречни ивици. Нейни подвидове могат да бъдат видяни в Тасмания и Виктория.
Средната й дължина е от 1.2- 1.8 метра. Това е една от най-отровните змии в Австралия, но може да бъде намерена и в Нова Гвинея, Тасмания и островите Бас Страйт.
Отровата й е невротоксична и засяга централната нервна система. Тигровата змия произвежда високи количества отрова, средно между 35 мг до 180мг.
• Западна кафява змия (Pseudonaja nuchalis): Може да бъде намерена в тревните площи, горите и пустините и е родом от Австралия.
Има тясна черна глава и черна шия. На цвят може да е черна или светло кафява, с тъмни напречни ивици, редуващи се с по-светли. Тя е около 1.5 метра дълга и отровата й е невротоксична.
Коментари