За едни безумник, за други човекът, който 'разпространи светлината върху лицето на земята' - това е Никола Тесла - един от от най-значимите учени и изобретатели на модерната епоха. Макар и малко известен в България, Никола Тесла е известен с приносите си в областта на електричеството и магнетизма. Неговите патенти и до ден днешен са основата на съвременните електрически системи.
Никола Тесла е роден точно в полунощ по време на гръмотевична буря на 9-ти срещу 10 юли 1856 г. в Смилян, днешна Хърватия. В семейството на православен свещеник се ражда един от най-големите визионери и изобретатели в историята на човечеството. Майката на Никола Тесла е сръбкиня и това е една от причините ликът му да е разпространен на сръбските банкноти.
Малкият Никола завършва гимназия в град Карлщад и след това е приет в Техническия университет в Грац. През 1880 г. отива в Будапеща, където е назначен за главен инженер в Националната телефонна компания. Две години по-късно заминава за Париж и още същата година изобретява индукционния мотор. Малко по-късно отива в САЩ единствено с дрехите на гърба си и писмо от предишния си работодател до Томас Едисън, което гласи: 'Двама са великите мъже на света, които познавам. Вие сте единият от тях, а това младо момче е другият.'
Самият Никола Тесла е твърдял, че спи по 2-3 часа на денонощие. Той открива Рентгеновото лъчение 4 години по-рано от Вилхелм Рентген, на който се приписва по-късно това откритие. Тесла предизвиква вниманието на обществото с доусъвършенстване на динамото и с откриването на променливия ток.
През 1988 година Тесла открива електромагнитната индукция. Никола Тесла открива електромагнитните вълни преди Хайнрих Херц и независимо от него, но въпреки това, за име на мерната единица е дадено името на Херц. Тесла печели конкурс за изграждането на електроцентрала на ниагарския Водопад.
През далечната 1893 година Никола Тесла изобретява радиото и получава патент за него, който по късно му е отнет от Патентното ведомство и е връчен на Гулиелмо Маркони. Твърди се, че причината е, че Томас Едисън инвестирал огромни средства в Маркони. Едва 50 години по-късно Върховният Съд в Сащ поправя грешката си и връща патента на първооткривателя - Никола Тесла, който малко преди това е умира в беднотия и мизерия.
През 1900 г. Никола Тесла започва изграждането на Световната станция за безжично предване на енергия в Ню Йорк. В проекта трябвало да участват 2000 души. Специално за това на остров Лонг Айлънд било построено научно градче. Издигната кула с височина от 57 м., била поставена на 36 метра в земята. На върха на кулата бил монтиран 55 тонен купол с диаметър 20 метра. Тестов старт на съоражението се състоял през 1905 г. При включването на устройството започнали да изскачат мълнии с дължина 40 метра, които се чували на разстояние от 15 мили. Хората ужасени наблюдавали как прехвърчат искри по земята, а конете получили електрошок заради железните си подкови. Опитът бил потресаващ и изобретението останало в историята със своята грандиозност, и с риска, който носело, но главната цел била постигната. На разстояние 40 км. от кулата едновременно светнали 200 електрически лампи - електрическият заряд бил предаден чрез йоносферата и земята, не чрез проводници.
Никола Тесла умира на 7 януари 1943 година в Ню Йорк. Обвиняван понякога и за луд, неговите изобретения и идеи са дълги години магнит за учените на водещите университети по света.
Коментари