Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Открития в пустинята Гоби

Открития в пустинята Гоби

Пламена M.Пламена M.
Джедай
983
Открития в пустинята Гоби

Пустинята Гоби заема площ от около 1 295 000 км2 в Средна Азия. Простира се в Северен Китай и Южна Монголия. Самото й име „Гоби” идва от монголското наименование на „пустиня“.

През древността именно през пустинята Гоби е минавал „Великият път на коприната”. Днес се провеждат редица археологически експедиции в района й, търсещи доказателства за контактите между Древен Рим и Китай.

Пустини

Изследванията и разкопките започват на базата на легендата за изгубен римски легион. Тя твърди, че именно тези легионери са се заселили в област на пустинята през I век пр. Хр. Предполага се, че те са избягали от бойното поле в 53 г.пр. Хр., когато римската войска, възглавявана от Марк Крас, е разгромена от партите, предвождани от Сурена.

Тази битка се е провела при Кара (днес Харан, Турция) и се смята за едно от най-големите поражения в историята на древен Рим. Битката била неравностойна и в полза на римляните, но те не съумели да устоят на бързата кавалерия от умели ездачи-стрелци, с която атакували партите.

Гоби

Останалите живи римски легионери избягали и се заселили в района на пустинята, като по-късно са взели участие като наемници във войната между хуните и китайците в 36 г. пр. Хр.

Провежданите разкопки и проучвания са в село Лицян, провинция Ханус. То е разположено в самата периферия на пустинята, в северозападен Китай. Направени са редица ДНК изследвания на местното население.

пустинята Гоби

Резултатите сочат, че около 56 % от настоящото население има европеиден произход. От това изследователите заключват, че войните от армията на Древния Рим са се заселили в Лицян през I-ви век пр. Хр.

Дори днес, много от местните жители имат сини или зелени очи, дълги носове и дори светли коси. Много от самите местни жители имат самосъзнание на потомци на изгубилия се в тези краища римски легион.

Резултатите от генетичните тестове обаче нямат достатъчна тежест за потвърждаване на легендата за римските легионери, заселили в тази област в I век пр. Хр.

Много историци смятат, че е възможно светлокосите и синеоки жители на Лицян да са потомци на хуните, които приемали в своята войска много европейци.

Някои генетици също са скептични, твърдейки, че е възможно местните действително да са потомци на римляни, като това в никакъв случай не означава, че техните предци са били именно споменатите римски легионери.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest