Тя е една от най-добре запазените мумии в света: Розалия Ломбардо, две-годишно сицилианско момиченце, починало от пневмония през 1920 г. Известна като "Спящата красавица", тя изглежда като, че е ли е в полусънно състояние под стъкленото покритие на ковчега й, разположен в подземните гробници Капучин в Палермо, Италия.
National Geographic съобщава, че италианският биологичен антрополог, Дарио Пиомбино-Маскали от Института за мумии и снежен човек в Болцано, е открил тайната формула, която е запазила тялото на Розалия толкова добре.
Пиомбино-Маскали издирва живите роднини на починалия през 1933 г. сицилианец Алфредо Салафия, който е бил известен със способността си да препарира и балсамира тела. Изследвайки документацията на Салафия, италианският антрополог, открива кратка, написана на ръка бележка, в която Салафия е записал химикалите, които е инжектирал в тялото на малката Розалия, а именно: формалин, цинкови соли, алкохол, салицилова киселина и глицерин.
Формалинът, сега широко използван при балсамация, е смес от формалдехид и вода, която убива бактериите. Салафия е бил един от първите, който го е използвал за балсамирането на тела. Алкохолът, заедно със сухите условия в подземните гробници, са довели до изсушаване тялото на Розалия и са позволили мумифицирането му. Глицеринът от своя страна е предотвратил тялото да бъде изсушено твърде много, а салициловата киселина е попречила на развитието на гъбички.
Според Мелиса Джонсън Уилямс, изпълнителен директор на Американското сдружение на балсаматорите, цинковите соли са отговорни в най-голяма степен за удивителното съхранение на тялото на Розалия. Цинкът, който вече не се използва от балсаматорите в Съединените щати, е вкаменил и запазил тялото на сицилианското момиченце.
"Цинкът й е придал скованост", заявява Уилямс и добавя: "Вие може да я извадите от ковчега, да я изправите и тя ще стои сама."
Пиомбино-Маскали нарича самоукия Салафия, художник и казва за него: "Той извисява балсамацията до най-високо ниво".
Коментари