Сами ли сме във вселената е въпрос, който от векове занимава умовете на хората. Съвсем скоро се очаква учените да могат да дадат точен отговор. Доскоро категорично се отхвърляше възможността за откриване на извънземен живот в пределите на нашата галактика.
Сега астрономите преосмислят тази позиция. Извеждането в орбита на космическия телескоп „Кеплер“ през 2009 г. както и построяването на SKA телескопа в Австралия даде нов тласък на космическите изследвания.
По изчисления на учените в нашата галактика има приблизително между 200 до 400 милиарда звезди. Ако са верни изчисленията на учените, че на около един милион звезди се пада по една цивилизация, то в галактиката на Млечния път може да съществуват стотици хиляди цивилизации.
Учени от Калифорнийския университет в Бъркли смятат, че не само съществуват стотици цивилизации, но ще можем да ги „чуем“ с помощта на специална апаратура. Причината за подобен оптимизъм е проведен през 2011 година експеримент в Грийн Банк, Западна Вирджиния. Целта на експеримента е била търсенето на радиосигнали с изкуствен произход.
Учените, ръководени от Андрю Симиън, базирайки се на данни от космическия телескоп „Кеплер“, са подбрали 86 звезди, около които обикалят подобни на Земята планети. В продължение на три месеца те са прослушвали честити в интервала 1.1 – 1.9 гигахерца.
На Земята тези честоти са използвани от телевизиите и мобилните оператори. Базирайки се на резултатите от получените данни учените са се опитали да отделят сигнали с интензивност до 5 херца, които няма как не могат да бъдат определени като естествени шумове.
Въпреки че не са попаднали на конкретни сигнали с доказан извънземен произход, учените се надяват с пускането в експлоатация на SKA телескопа, това да се случи.
Чувствителността на сегашната апаратура използвана за космически изследвания позволява улавянето и идентифицирането на извънземен сигнал само ако той е бил насочен умишлено към Земята. В бъдеще, с развитието на технологиите учените ще са в състояние да улавят и случайни извънземни трансмисии.
Коментари