Царица Нефертити е не само една от най-разпознаваемите икони на древен Египет, но също така и тема на множество съвременни спорове. Тя е доста повече от „красиво лице” обаче, защото заема безпрецедентно ниво на значимост в периода Амарна на 18-та египетска династия. Редица произведения на изкуството дават очевидна представа за нейното обществено положение и сочат, че тя е имала почти толкова влияние, колкото и съпругът й – цар Ехнатон.
Водят се спорове дали във вените на Нефертити тече царска кръв. Тя вероятно е дъщеря на офицера от армията, а по-късно фараон, Ay. Други предполагат, че може би Нефертити е дъщеря на Тайе, или че е братовчедка на Ехнатон. Въпреки това, като "наследница", тя може би също да е потомък на Амос-Нефертари. Нефертити никога не е предявявала претенции да е царска дъщеря, така че със сигурност се знае, че тя не е царска наследница по пряка линия.
Известен факт е, че Нефертити е била съпруга на Ехнатон и заедно са имали шест дъщери. Египетската царица е споделяла мъжа си с две други царски съпруги на име Мекитатен и Анесенпатен, както и по-късно с вероятната си дъщеря Меритатен.
Множество хвалебствени слова са изписани за Нефертити, за нейната чудна красота. Редица открития сочат, че Нефертити е била „главна царица” на Ехнатон и той е имал изключително добро отношение към нея и е проявявал интимност към нея и на публични места.
Въпреки че е е имал няколко жени, в четирите ъгъла на гранитния саркофаг на Ехнатон е била издълбана фигурата на Нефертити, която да защитава неговата мумия. Тази роля е давана традиционно на женските божества Исис, Нефис, Селкет и Нейт. Счита се, че влияние в личния живот на Нефертити и Ехнатон е имало присъствието на майката на Ехнатон – Тайе, тъй като тя е имала специална позиция на „мъдра жена” в неговия царски двор.
Тайе като една „мъдра жена” е често изобразявана с лицеви характеристики, които не само свидетелстват за старост, но за житейски опит и мъдрост и призовават за уважение и дори благоговение. И когато лицето на Нефертити започва да се представя с първите признаци на старостта, това може само да означава, че тя е поела позицията на "мъдра жена" след смъртта на Тайе, което свидетелства за високия й статут в царския двор.
Нефертити и нейният съпруг са живяли по време на изключително необичаен период в египетската история. Това е било време на религиозни противоречия, традиционните богове на древен Египет са били повече или по-малко изоставени и най-вече от царското семейство в полза на един Бог – Богът Слънце Атен.
Смята се, че Нефертити е имала активна роля в религиозните и културни промени, инициирани от мъжа й. Тя също е имала позиция на свещеник, и е била посветен богомолец на бога Атен. В царската религия, на царя и царицата е гледано като на "изконна първа двойка". Те са били ония, които са почитали Богът Слънце и само чрез тях Богът е бил достъпен за останалите.
Нефертити се е обличала привлекателно и е изпълнявала същата функция като на „Божия съпруга на Амон” в религията на Амарна. Като такава тя в действителност поема ролята на Тефнат, която е била дащеря и съпруга на Амон. След четвъртата година царуване, Нефертити започва да носи шапка с форма на четвъртита плоскост, подобно на шапките на Тефнат, създавайки визия на сфинкс в лъвски аспект.
Коментари