През Газа преминават много завоеватели, но Александър Велики е първият, който опустошава града до основи. Владетелят се превръща във въплъщение на ужаса за жителите на цяла Азия. В Корана той е наречен Двурогият. Там е записано още, че Аллах решил да направи Александър Македонски свой заместник на земята.
През декември 332 г. пр. Христа Александър Велики влиза в Египет. Той разкрива египетската цивилизация пред света. На брега на река Нил Александър Македонски построява пристанището Александрия – космополитен град с чудни храмове и дворци. В Александрия се намирали най-голямата библиотека в света и Александрийският фар – едно от седемте чудеса на света. Под улиците на града е изградена мрежа от водопроводни канали, захранващи Александрия с вода от Нил. Още по-дълбоко под пристанищния град се намират катакомбите.
Легенда разказва, че Александър отишъл със свитата си в оазиса Сиуаха, който се намирал на 9 дни от река Нил. По пътя се случили две поличби - Александър загубил вярната посока, но няколко лешояда му я показали; след това свършила водата, но започнало да вали. Според преданието от оазиса Сиуаха великият бог Амон говорел на хората. Тук при “Слънчевия извор” се намирал неговият храм. Жреците провъзгласили Александър Велики за божи син. Той бил обявен за крал-бог. Започнали да го считат за египетския фараон Александрус.
През октомври 331 г. следва ново сражение с Дарий III при крепостта Галгамела. Персийската армия образува обръч около македонците, но Александър вече добре познава слабостите на противника си и удържа съкрушителна победа над него. Превзети са и градовете Суза и Вавилон, ключова роля за което изиграва персийският генерал Мазеас.
Той е военоначалник от армията на Дарий III, един от най-смелите и достойни мъже сред персите, но въпреки това изменя на господаря си и се превръща в предател. Това той прави, защото Дарий III му обещава за жена дъщеря си, но след това се отмята от думата си. Така на 19 октомври 331 г. Александър Велики влиза през портите на Вавилон. Той вече е на 25 години, а армията му наброява 70 000 души.
Коментари
Действително Александър е бил ръководен от жаждата си за слава и проспиритет на Гърция,заслепен по късно от идеята си да изгради нова империя и цивилизация. Възползвал се е от слабите места на Персите и чрез предателство лесно се е добрал до окончателната победа над Дарий, който по това време се е смятал за Цар-Бог ,загива млад заради глупоста си да повярва в божествените си сили , като пренебрегва генералите си.Гърците не са били силни воини, те са си служили с хитрост и подмолни действия. Колкото до сегашните "Македонци" историята помни и знаем , че са Българи, те говорят нашия език и ползват нашата писменост. С кой Алекссандър се гордеят ...? това е фрапантен уникум.
Соня е изключително проницателна !