Астрономи от САЩ са открили невидим свят, благодарение на гравитационния ефект.
"Невидимата планета ни се "разкри" чрез въздействието си върху тази, която можем да видим. Това е все едно някой да ви звънне на вратата и да избяга. Вие знаете, че е бил там, но когато отворите, не виждате никого", казва Сара Балард, ръководителят на изследването от Центъра по астрофизика "Харвард-Смитсониън".
Видимата и невидимата планета, наречени съответно Кеплер-19b и Кеплер-19c орбитират около звезда, подобна на Слънцето, известна като Кеплер-19.
Цялата звездна система се намира на 650 светлинни години от Земята в съзвездието Лира. Видимата планета Кеплер-19b е открита с помощта на телескопа "Кеплер", който е доловил забавяне в орбитата й.
"Късата орбита на Кеплер-19b - само 9 дни и 7 часа, прави лесен за откриване ефекта на друга близка планета. Петминутно забавяне в орбитата й свидетелства за гравитационно притегляне от друг обект", обяснява Балард.
Учените не знаят нищо друго за невидимата планета Кеплер-19c, освен че тя съществува.
Друг екип от астрономи пък откри диамантена планета, орбитираща около малка звезда в галактиката Млечен път. Съставът на новата планета е предимно от въглерод. Заради плътността й учените изчисляват, че въглеродът е в кристална форма.
Което значи, че по-голямата част от този странен свят е диамантена. Една от най-плътните форми на въглерода е диамантът, припомнят специалистите.
Необикновената планета се намира на 4000 светлинни години от Земята и вероятно е останка от някогашна по-масивна звезда. Диамантеният свят е твърде отдалечен, за да се вижда от нашата планета.
Освен водород, диамантеният свят съдържа и кислород, който преобладава на повърхността и намалява в посока към наситения с въглерод център. Как точно изглежда този странен диамантен свят остава загадка за астрономите.
Коментари