Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Нека почетем Божията майка

Нека почетем Божията майка

Божията Майка

На днешния ден, 15 август, Православната църква почита един от най-големите християнски празници - Успение Богородично. Според Светото писание това е денят, в който Божията майка на 64-годишна възраст напуска земния живот и отива при сина си. Нейната смърт била тъй лека и блажена, че приличала на заспиване. Оттук и думата "успение" - заспиване.

Три дни преди смъртта архангел Гавриил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при Себе Си в своето Царство, за да царува вечно с Него. Последното й желание е да види светите апостоли заедно.

По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим. Три дни след това сам Иисус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред Светицата и закъснелият Апостол Тома, намират само плащеницата й.

На днешния ден след тържествена литургия в църквата се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за умрелите. Селищата в страната, чийто църкви се казват "Успение на Пресвета Богородица" имат храмови празници.

Правят се курбани за живот и здраве.

На обредната трапеза се слагат варено жито, царевица, каша от пиле, овнешко с лук, тиква, тиквеници, прясна пита, тиганици, мед. Разрешава се риба. Раздават се осветени в църквата грозде, ябълки, круши, дини, както и обредни хлябове за здраве.

Надежда

Успение Богородично е последният голям празник от Църковната година. Най-голям е празникът в Троянската света обител, където за службата пристигат поклонници от цяла България.

Литургията на този ден се води обикновено от Българският патриарх Максим, който е бил послушник в манастира.

След тържествената служба от храма тръгва тържествено литийно шествие, носещо чудотворната икона "Света Богородица Троеручица" до параклиса в местността "Могилката". На този ден празнуват именниците Мария, Мариана, Мариан, Деспина.

Най-старото място, свързано с култа към Света Богородица, е храмът "Успение Богородично" в Йерусалим.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest