През ХХII век хората ще живеят в градове с население над 140 милиона души. Това твърди професорът по история на Станфордския университет Ян Морис, цитиран от "Дейли Мейл".
Морис е автор на няколко футурологични бестселъра. "Мога да успокоя тези, които се страхуват от противопоставянето между Изтока и Запада и предполагат, че именно то ще влияе върху живота на хората в бъдещето. Планетата ще се промени така, че самите понятия Изток и Запад ще загубят смисъл", предрича ученият.
Според него човечеството е изправено пред най-големия скок в развитието си за последните 15 000 години. Още през 2050 година социалното развитие ще се ускори два пъти, а след 2100 г. - още два пъти.
Ще се появят гигантски мегаполиси с население 140 милиона души. Това ще са градове с размери, надхвърлящи тези на Ню Йорк, Москва, Токио, Мексико, Мумбай взети заедно.
Бойната мощ на армията ще нарасне поне пет пъти в сравнение със сегашната. И то не за сметка на ядрения потенциал, а благодарение на съвършено ново оръжие. Армията обаче вече няма да бъде от хора, а от роботи, от кибервойните.
През XXI по-богатите страни ще получат достъп до цялата информация в света. Умовете ще се слеят в един мощен компютър, прогнозира още Морис. В САЩ вече разработват компютри на молекулярно ниво, създадени от ензими и ДНК молекули.
Предвижда се те да бъдат имплантирани в главите на войниците, за да дадат на пехотинците предимство пред машините в бързината на мисълта, да увеличат паметта.
В аналогично направление се движи друг проект - "Тих разговор".
В неговите рамки се разработват специални имплантанти, които ще разшифроват електрически сигнали в мозъка и ще ги изпращат чрез интернет, за да могат войниците да общуват без радио или електронна поща. Всичко това може да се превърне в реалност още през 2020 година.
Сливането на простосмъртни с машини може да означава появата на нови начини на живот, работа, борба, мислене и дори любов. Ще се открият нови методи за раждане, стареене и смърт.
А това може да ознаменува края на тези понятия в обичайното им разбиране и зараждането на свят, превъзхождащ всички, които нашият неподготвен мозък може да си представи. Чудесата са възможни, ако нещо не им попречи.
Междувременно и климатът ще се променя по-бързо, отколкото през последните 12 000 години. Към 2050 година се очаква, че в региона Централна Африка - Централна Азия ще има 200 милиона "климатични мигранти", спасяващи се от глад, болести и отслабени държави.
XXI век ще балансира между сингулярността и Армагедона. А това означава, че близките няколко десетилетия ще се превърнат в най-важните в историята. Терминът "сингулярност" той дава име на необясними явления. Сингулярност е нещо, където всички физични закони и термини губят смисъл.
"Ако сингулярността победи, ще станем свидетели на невероятни технологични промени, достигащи до биологичното изменение на човека. Ако обаче надделее Армагедон, е неизбежен крахът на цивилизацията, която сме градили с толкова усилия през последните 15 000 години", прознозира Морис.
При всички случаи ускореното социално развитие води до промени. Затова въпросът сега не е в това колко ще се задържи западната цивилизация. А в това дали ще успее човечеството да премине на свършено ново равнище на съществуване, преди да ни е споходило истинско бедствие.
Коментари