Да наблюдаваш комета в небето безспорно е едно от най-вълнуващите преживявания. Названието на кометите произлиза от гръцки и означава дългокоса звезда.
Те са космически тела, състоящи се от две нерязко очертани светещи части - глава и опашка. За тях се приема, че произхождат от облака на Оорт и че навлизат във вътрешните части на Слънчевата система след гравитационни въздействия на външни обекти, например съседните звезди.
Някои от тях са приближавали Земята и са били наблюдавани от хората, а други тепърва ще могат да бъдат съзерцавани.
Малката комета Хартли-2 ще може да се види от Земята с невъоръжено око на 20 октомври, когато тя ще премине близо до нас само на 11 милиона километра. За последните столетия това ще бъде най-близкият контакт на планетата ни с комета.
Кометата Макнот е озарила небето през 2007 година. Тя е била най-ярката комета за повече от четиридесет години и е наречена Великата комета на 2007година. Астронавтите са имали възможността да я наблюдават и в резултат да разберат повече за състава на тези небесни тела.
Кометата Швасман-Вахман е учудила учените през 1995 година, когато се е разцепила на три мини-комети. Разпадането на това небесно тяло продължава и досега. Към периода на приближааването си до Земята през 2006 година кометата се е разделила на 30 парчета, като част от тях ще се приближат максимално до планетата ни през 2022 година.
Хейл-Боп е известна като най-дълго „играещата” комета на 20 век. Нейният танц е могъл да бъде наблюдаван от Земята в продължение на осемнадесет месеца от 1996 до 1997 година. Завръщането й в нашата Слънчева система се очаква през 4385 година.
„Голямата комета на 1996 година” - Хюакутаке, преминавайки близо до Земята, е осветила небето в синьо-зелен цвят, който според учените е резултат от наличието в състава й на емисии от двуатомен въглерод. Това е и първата комета, излъчваща рентгенови лъчи.
Кометата Шумахер-Леви-9 се сблъска с Юпитер през 1994 година. Тогава за пръв път станахме свидетели на сблъсък на две тела в Слънчевата система. Това е първата комета, която се върти около планета, вместо около Слънцето. Юпитер най-вероятно е притеглил в орбитата си кометата около 1960-70 година.
Астрономите предвиждаха през 2126 година Земята да се сблъска с кометата Суифт-Тътъл. Впоследствие преизчисленията им показаха, че кометата ще прелети покрай нас на растояние 15 милиона мили. Тази комета е част от метеорния поток на Персеида, който всяка година се появява в лятното небе.
Най-известната комета е Халеевата Комета, която преминава близо до Земята на всеки 75-76 години. Това дава възможност, при късмет, да бъде наблюдавана два пъти през живота. Следващият път може да бъде видяна през 2061 година.
Най-близо до земята през последните две столетия се е приближила малката комета Ирас-Араки-Алкок през 1983 година. Разстоянието до нас било само 32 милиона мили. Специалистите на НАСА успяха с помощта на спътник да докажат, че в съставните й части се съдържа сяра – първото откритие от този род.
Най-ярката комета на столетието е Уест. При преминаването й до Земята през 1976 година е била толкова ярка, че е могло да бъде наблюдавана и през деня.
Коментари