Сцената от Библията, в която Мойсей "разцепва" водите на Червено море, може и да не е вследствие на свръхестествените му възможности, а на мощен източен вятър.
Американски изследователи смятат, че е напълно възможно силнита природна стихия да е изблъскала водите назад по начина, описан в Библията и Корана.
Описаният в Библията случай разказва, че преди около 3000 години Мойсей е извел евреите, преследвани от армията на фараона, от Египет. Мойсей и последователите му пресекли Червено море, което се е разцепило и всички преминали безопасно. Чак след това водата се сгромолясала върху преследвачите, пратени по следите им от владетеля, и ги издавила.
Компютърните симулации, част от едно по-обширно изследване за влиянието на вятъра върху водите, показват, че водната маса може да е била изблъскана толкова силно, че близката речна извивка се е сляла с лагуната на брега, обяснява специалистите теорията си пред "Ройтерс".
Такива са заключенията на екипа от Националния център за атмосферни изследвания (NCAR) и от Университета на Колорадо в Болдър.
"Симулациите съвпадат много добре с описаните в "Изход" събития. Разделянето на водите може да бъде обяснено от физиката на течностите. Вятърът е задвижил водата по начин, който е в съответствие с физичните закони, създавайки безопасен проход с водна стена от двете страни, след което рязко изпуска водните маси да нахлуят в него", казва Карл Дрюс от NCAR, ръководител на изследователския екип.
Те изучават как тихоокеанските тайфуни създават силните буреносни ветрове. Също изследват и други ефекти на вятъра върху дълбоките води.
Екипът на Дрюс дори е открил вероятно място, на което историята с преминаването през Червено море може да се е случила. Точно там, ако вятър със скорост около 100 км/час духа в продължение на 12 часа, той би могъл до измести вода с дълбочина около 1.8 - 2 метра.
"Ще се получи сух проход, дълъг около 3-4 километра и широк 5 километра. Той ще бъде "отворен" около 4 часа. Описанието на разделянето на водата наистина има своята база във физичните закони", твърдят учените.
Коментари
п.п. Бажти хората